ENG
A A A
 maj 2021 
Grupa Artystyczna Koncentrat

Grupa Artystyczna Koncentrat

Zespół

Grupa Artystyczna Koncentrat powstała w 2005 roku w Warszawie jako kolektyw twórczy zrzeszający dwójkę choreografów i tancerzy, Ankę Jankowską (współtwórczynię m.in. Theater Group TRAVA) i Rafała Dziemidoka oraz reżyserkę świateł Ewę Garniec. W tym składzie do 2008 roku grupa przygotowała pięć premier, zaadaptowała spektakl solowy Rafała Dziemidoka z 2004 roku Brudny Róż, i stworzyła projekt improwizacyjny 3x Nie Wiem (Dziemidok, Garniec). Wśród premier wymienić można: 2moreless (duet Dziemidok/Jankowska, 2005); Potańcówka (spektakl z udziałem pasjonatów tanga, 2006); Powiedz mi, że wyglądam bosko (duet Dziemidok/Jankowska, 2006); Nawrotnik (solo Magdaleny Jędry, 2007); Królik, śmierć i konkurs ujeżdżenia (autorskie solo Dziemidoka, 2008). Przedstawienia te prezentowane były m.in. w Studio Berlin na Pradze i w nieistniejących już teatrach − w Teatrze Małym i Teatrze Wytwórnia. Miały one charakter konceptualno-ruchowych poszukiwań z pogranicza tańca i performance’u.

 

Od 2009 roku zespół działa pod kierownictwem Rafała Dziemidoka, z Ewą Garniec jako twórcą świateł, przestrzeni i kostiumów. Od tej pory zrealizowane zostały dwa spektakle, tj. Kra (współpraca artystyczna: Nicole Seiler) i Orzech. Wiewiórka (współpraca choreograficzna: Jacek Owczarek, taniec: Piotr Chudzicki, Rafał Dziemidok, Magdalena Jędra, Agnieszka Noster, Krzysztof Skolimowski, Aleksandra Ścibor). Grupa utrzymuje poszukujący i otwarty charakter swoich prac, lecz stopniowo przekształca się z nieformalnego stowarzyszenia niezależnych artystów w zespół tańca współczesnego. Dwa spektakle Koncentratu, 2moreless (pokaz dvd) oraz Królik, śmierć i konkurs ujeżdżenia prezentowane były podczas Polskiej Platformy Tańca 2008, natomiast Kra została wybrana przez prestiżową europejską sieć Aerowaves do rankingu TOP10 w dziedzinie choreografii. Dzięki temu spektakl był prezentowany m.in. w ramach Performing Arts Market w Tokio.  Grupa pracuje pod patronatem Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie.  Współpracowała również z Free Art Fusion Studio w Warszawie (regularne warsztaty tańca współczesnego).

 

 

W lipcu 2012 w ramach IV Gdańskiego Festiwalu Tańca odbyła się premiera Lamentacji Grupy Artystycznej Koncentrat w reżyserii i choreografii Rafała Dziemidoka.  To przedstawienie multidyscyplinarne łączące w sobie języki teatru, opery i tańca (wykonawcami są aktor, śpiewaczka i tancerka), w duchu tzw. „nowego tańca”; eksponując zarówno umiejętności , jak i osobowość oraz osobiste profile wykonawców.Bezpośrednimi inspiracjami dla Lamentacji jest twórczość Williama Firbanka, Notatki o campie Susan Sontag, oraz legendarne solo Marthy Graham, Lamentation. Spektakl był pokazywany także w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

 

Pod koniec maja 2013  w Berlinie (Ufer_Studios) miał miejsce pokaz work in progress spektaklu Rafała Dziemidoka, przygotowywanego  pod szyldemGrupy KONCENTRAT, Moje życie we łzach (My life in tears).  Tytuł roboczy przedstawienia wyraża ideę użycia tańca jako narzędzia do opowiadania konkretnych historii o ludzkim życiu. Projekt poszukuje wspólnego miejsca dla potrzeby zachowania abstrakcyjnego aspektu języka ruchu a narracjami pochodzącymi z ciał/postaci stworzonych przez wykonawców. Praca powstaje w ramach programu rezydencyjnego realizowanego w Berlinie przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Mica Moca i Ufer_Utudios. 

Grupa Artystyczna Koncentrat

00-272 Warszawa, Rynek Starego Miasta 2

tel.: 501 075 833

email: marta@koncentrat.com

www: www.koncentrat.com

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia