ENG
A A A
 maj 2021 

Gdański Festiwal Tańca

Festiwal

Gdański Festiwal Tańca (od 2009) to projekt całoroczny, na który składa się konkurs Rezydencja/Premiera, Trójmiejski Punkt Taneczny – premiery i pokazy lokalnych artystów, Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest oraz program główny prezentujący najciekawsze spektakle teatru tańca z Polski i zagranicy. Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest gdański Klub Żak. Idea festiwalu zrodziła się z tradycji zapoczątkowanej przez takie wydarzenia, jak Bałtycki Uniwersytet Tańca, Dance Explosions, a następnie Gdańska Korporacja Tańca (od 2002). Ma on na celu prezentację i promocję tańca współczesnego, stymulację rozwoju artystycznego polskich tancerzy, wzajemną współpracę oraz wymianę kulturową pomiędzy artystami.

 

W ramach projektu Rezydencja/Premiera realizowane są spektakle polskich tancerzy, powstające podczas dwutygodniowej rezydencji. Spektakle wybierane są w drodze konkursu, a nad procesem tworzenia czuwa mentor – doświadczony/doświadczona i ceniony/ceniona choreograf.choreografka. Rezydencja kończy się premierą spektaklu. W ramach projektu zrealizowano ponad 35 spektakli, zaś mentorami byli tacy artyści jak: Marc Vanrunxt, Roberto Olivan, Arkadi Zaides, Trajal Harrel, Jozef Fruček i Linda Kapetanea. Od 2017 roku w rezydencji uczestniczyć mogą także tancerze z zagranicy.

 

Festiwalowi towarzyszy konkurs Solo Dance Contest (wcześniej Baltic Movement Contest) na solową miniaturę taneczną dla tancerzy z całego świata. Z ponad 150 zgłoszeń wybieranych jest 30 artystów, którzy zostają zaproszeni do prezentacji swoich spektakli w Gdańsku. Jest to czas rozmów o sztuce i zawiązywania się artystycznych więzi. Międzynarodowe jury udziela każdemu z tancerzy indywidualny feedback, a następnie wybiera finalistów. Po pokazach finałowych przyznawane są nagrody z puli 6000 euro oraz nagroda publiczności. W jury konkursu zasiadają artyści, kuratorzy i krytycy tańca,  w ubiegłych latach w jego składzie znaleźli się między innymi: Susanna Leinonen, Ann Van den Broek, Ismael Ivo, Roberto Zappala i Laurie Uprichard.

Integralną część festiwalu stanowią warsztaty taneczne dla dzieci, osób zaawansowanych, oraz master classes dla profesjonalistów, prowadzone przez artystów z Polski i gości spoza kraju. Od kilku lat odbywają się także warsztaty redakcyjne dla przyszłych krytyków tańca.

 

W ramach imprezy odbywała się również międzynarodowa konferencja Baltic Movement Conference, podczas której poruszane były m.in. kwestie organizacji i finansowania tańca, strategie rozwoju i promocji tańca współczesnego, a także analiza strategii inscenizacyjnych twórców tańca.

 

Aktualni kuratorzy festiwalu: Agnieszka Fortenbach, Maria Miotk

Kuratorzy poprzednich edycji: dr Katarzyna Julia Pastuszak, Leszek Bzdyl, Joanna Czajkowska, Anna Haracz i Anna Steller.

Gdański Festiwal Tańca

80-266 Gdańsk , Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197

tel.: 58 344 05 73; 58 345 15 90

email: biuro@klubzak.com.pl;

www: www.gdanskifestiwaltanca.pl

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia