ENG
A A A
 maj 2021 
ŚTT

Śląski Teatr Tańca

Zespół

Śląski Teatr Tańca powstał w roku 1991 w Bytomiu i działał do 2013. Od początku funkcjonowania dyrektorem tej instytucji był Jacek Łumiński – choreograf, tancerz, pedagog, a także (od roku akademickiego 2007/2008) dziekan Wydziału Teatru Tańca (specjalizacja: aktor teatru tańca) w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. W 2013 Łumiński został odwołany z funkcji dyrektora, a na jego stanowisko powołano ekonomistę, Adriana Lipińskiego. Dawni członkowie zespołu są m.in. pedagogami bytomskiej filii PWST.

 

W 2013 roku Śląski Teatr Tańca został zlikwidowany. W jego miejsce powstała nowa instytucja artystyczna – Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. Nowa instytucja jest ukierunkowana na współpracę z jak najszerszym gronem artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy (w odróżnieniu od prowadzonego przez Jacka Łumińskiego teatru stricte autorskiego). Teatr będzie kontynuował niektóre inicjatywy ŚTT, np. Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej.

 

Śląski Teatr Tańca jako zespół miał charakter decydowanie autorski. Jednak w ostatnich latach obok choreografii dyrektora Jacka Łumińskiego zauważyć można dwa nurty produkcji innych autorów. Pierwszy – to Laboratorium Choreograficzne Śląskiego Teatru Tańca. W ramach jego działań powstały cztery spektakle w choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, jeden Koriny Kordovej oraz duet Sebastian Zajkowskiego i Leszka Stanka. Obok Laboratorium zwracają uwagę spektakle realizowane gościnnie z zespołem ŚTT przez uznanych zagranicznych choreografów, takich jak Mihai Mihalcea z Rumunii ( My song, best shoes, the cake, first flight,my friends, the passport, and the work I do…,  2009) czy Idan Cohen z Izraela (Because,  premiera 2011). W przeszłości swoje choreografie w Śląskim Teatrze Tańca realizowali m.in. Avi Kaiser, Mark Haim, Melissa Monteros czy Hilke Diemer. Na bytomskiej scenie obejrzeć można było również rekonstrukcje choreografii przedwojennej polskiej artystki tanecznej, Poli Nireńskiej (Pieśń żałobna. Nirge , 1997). 

 

Bardzo ważnym aspektem działalności Śląskiego Teatru Tańca od dawna pozostają projekty społeczne. Wśród współpracowników teatru pozostają osoby łączące doświadczenie artystyczne w obszarze tańca współczesnego z profesjonalnym przygotowaniem w zakresie pracy socjalnej (Beata Grzelak-Szweda) i fizjoterapii (Katarzyna Rybok). W ramach działalności edukacyjnej Śląskiego Teatru Tańca prowadzone są comiesięczne, regularne warsztaty tańca. 


Organizowana przez Śląski Teatr Tańca Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu odbyła się w 2013 roku. Stałymi przestrzeniami dla festiwalowych spektakli są scena Bytomskiego Centrum Kultury i Śląskiego Teatru Tańca. W tym roku podczas Konferencji/Festiwalu funkcjonowała również scena na PWST Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.    Przez szereg lat w ramach Konferencji prezentowali swoje spektakle artyści tej klasy, co zespół Ultima Vez, Compagnie Drift, Bill Young&Dancers, Willi Dorner, Robyn Orlin. 

 

Śląski Teatr Tańca

miejska instytucja kultury

41 – 902 Bytom, Pl. Karin Stanek 1

tel.: 32 281 82 53 ; 600 056 500

email: sekretariat.stt@gmail.com

www: www.stt.art.pl

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia