ENG
A A A
 sierpień 2020 

Teatr SOMA

Zespół

Teatr SOMA powstał w grudniu 2005 roku jako Grupa Tańca Współczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Funkcję instruktora i choreografa zespołu pełni Marta Zawadzka. Początkowo zajęcia miały charakter warsztatowy, a uczestniczyć w nich mogli wszyscy chętni. Stopniowo jednak regularne zajęcia przyczyniły się do stworzenia stałej grupy osób dorosłych (pracujących i studentów), których połączyła chęć pracy z ciałem, i chęć twórczej ekspresji poprzez taniec współczesny.

 

W czerwcu 2006 roku, podczas Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR) Opowiedziane tańcem, grupa pokazała swoją pierwszą choreografię pt. Ciasnota. Była ona jednocześnie swoistym wołaniem o przestrzeń do działania (początkowo zajęcia odbywały się bowiem w małej ciasnej salce). Ciasnota zaprezentowana była również podczas wieczoru tańca w Brodnicy w październiku tego samego roku

 

Premiera kolejnego spektaklu zespołu, O tożsamość, miała premierę w maju 2007 rok w Teatrze Baj Pomorski. podczas zorganizowanego przez WOAK i grupę wieczoru tańca współczesnego. Odbył się on w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Swoje przedstawienie grupa zaprezentowała srównież podczas KATAR-u Opowiedziane tańcem w roku 2007.

 

Zespół brał także udział w wielu działaniach performatywnych: w marcu 2008 roku w Bydgoszczy − jako „żywa reklama” Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron, w maju tego samego roku na Rynku Nowomiejskim w Toruniu podczas Seminarium z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca (wykłady o tańcu wygłosiły wówczas Anna Królica i Julia Hoczyk.)

 

 W sierpniu 2009 roku tancerki grupy wzięły udział w performance Rochusa Austa Futurystyczna restauracja na krańcu Wszechświata – Ristorante Santo Food Turismo w ramach Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 09.

 

Po raz kolejny grupa wystąpiła w ramach KATAR-u ze spektaklem Zapętlenie w choreografii jednej z tancerek, Edyty Płaskonki.

 

Tancerze zespołu realizują także swoje autorskie projekty (m. in. Od metryczki do metryczki w choreografii Małgorzaty Bąk).

 

Obecnie  Teatr SOMA działa niezależnie, zmienił się również jego skład. Zespół jest na etapie poszukiwań twórczych, kształtowania swojej odrębności i doskonalenia warsztatu. Spektakl 1023 kJ jest pierwszym spektaklem teatru pod zmienioną nazwą (z Grupy Tańca Współczesnego WOAK na Teatr SOMA). Premiera przedstawienia odbyła się 26 lutego 2011 roku podczas VIII edycji Festiwalu „Kalejdoskopw Białymstoku; był również prezentowany podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA  w Toruniu (2011).

Teatr SOMA

Toruń

www: www.zawadzkataniec.art.pl

ludzie tańca

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia