ENG
A A A
 maj 2021 

Nowe Horyzonty Tańca

Festiwal

Niedługo po przeniesieniu się festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty do Wrocławia, powstała koncepcja stworzenia jego tanecznej sekcji. Jacek Gębura z Teatru Tańca ARKA oraz Sonia Nieśpiałowska-Owczarek z Fundacji Kino Tańca, we współpracy z dyrektorem ENH, Romanem Gutkiem, dokonali tego w 2007 roku. W ramach festiwalowej sekcji Nowe Horyzonty Tańca zaprezentowano nie tylko znane na całym świecie produkcje brytyjskiej grupy DV8 i Wima Vandekeybusa z Belgii – założyciela grupy Ultima Vez, ale też restrospektywę holenderskiej reżyserki Clary van Gool i panoramę filmów tańca z jej kraju. Ważnym aspektem programu były też pokazy okołotanecznych prób twórczych studentów szkół filmowych, m.in. Darii Kopiec, Michała Tywoniuka czy Alicji Pahl. Odbyły się także pokazy spektakli tancerzy wrocławskich (Teatr Tańca ARKA, Anna Krych) oraz solowa premiera Izabeli Chlewińskiej (Odcinek).

 

W 2008 roku Sonia Nieśpiałowska-Owczarek zaprezentowała na Nowych Horyzontach retrospektywę filmów tańca nowozelandzkiej reżyserii Shony McCullagh. Był to jak dotąd ostatni osobny blok taneczny na wrocławskim festiwalu filmowym.

 

Taniec gościł później na Nowych Horyzontach bądź w konkursie filmów o sztuce (Eldorado Oliviera Assayasa o współpracy Angelina Preljocaja i Karlheinza Stockhausena czy The Co(te)lette Film Mike Figgisa, na podstawie spektaklu Ann Van den Broek), albo też w programie wydarzeń specjalnych (polska premiera Piny Wima Wendersa).

Nowe Horyzonty Tańca

Wrocław

www: www.nowehoryzonty.pl

ludzie tańca

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia