ENG
A A A
 lipiec 2021 
Święto "Śląska" organizowane przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, fot. Tomasz Zakrzewski

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Zespół

Historia „Śląska” rozpoczyna się w roku 1953. To wtedy powstał Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, od początku pod dyrekcją artystyczną Stanisława Hadyny – obecnie patrona instytucji. Choreografką zespołu została natomiast Elwira Kamińska. Premiera pierwszego programu odbyła się 16 października 1954 w Teatrze Śląskim w Katowicach.


Dziś Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” - samorządowa instytucja kultury województwa śląskiego - to jedna z flagowych instytucji kultury ludowej w Polsce. Położony w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie, angażuje przeszło setkę artystów. Zespół taneczny liczy 10 solistów, 5 solistek, 3 koryfejów, 5 koryfejek oraz 24 tancerki i tancerzy.

 

Przy „Śląsku” funkcjonuje Centrum Edukacji Regionalnej. Latem w Koszęcinie odbywa się Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego, Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Warsztaty Tańca Ludowego dla Zespołów Artystycznych – zakrojone na szeroką skalę projekty edukacyjne prowadzone przez profesjonalistów z tych dziedzin.

 

Dyrektorem artystycznym zespołu jest Zbigniew Cierniak, kierownikiem artystycznym – Kazimierz Ratajczak, kierownikiem baletu – Jarosław Świątek.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Koszęcin, Zamkowa 3

tel.: +48 34 310 64 15

email: info@zespolslask.pl

www: www.zespolslask.pl

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia