ENG
A A A
 maj 2021 
Balet Dworski Cracovia Danza

Balet Dworski Cracovia Danza

Zespół baletowy

Balet Dworski „Cracovia Danza”to jedyny w Polsce, profesjonalny zespół tańców dworskich i historycznych, założony przez Romanę Agnel, tancerkę, choreograf i pedagog. Balet Dworski „Cracovia Danza” od lat pracuje nad odtwarzaniem tradycyjnych tańców   i baletów dworskich różnych krajów i epok, czego efektem są spektakle taneczne od średniowiecza do współczesności. Prezentowane w nich układy choreograficzne, kostiumy, muzyka, zwyczaje dworskie – wpisane w dramaturgię przedstawień – nawiązują do tradycji i historii teatru tańca w Europie. Zespół specjalizuje się także w rekonstrukcji tradycyjnych tańców polskich, tworząc unikatowe spektakle, oparte na kompozycjach i formach tańców narodowych i ludowych z poszczególnych epok.

Dzięki współpracy z wysokiej klasy choreografami i specjalistami w wielu dziedzinach tańca, przedstawienia Baletu są propozycją niezwykle bogatą, różnorodną i kreatywną.

 

W repertuarze zespołu znajdują się m.in. następujące spektakle: Tańce i zabawy w czasach średniowiecza, Szachy wg J. Kochanowskiego, Sąd Parysa wg J. Lochera, Sobieski i Marysieńka, Ballet des Nations, Taneczny Świat Chopina, W starym kinie, Polska – Indie: Konwersacje, Barwy Polski według Karola Szymanowskiego. Specjalne miejsce w ofercie repertuarowej zespołu zajmują widowiska związane z historią i tradycjami Królewskiego Miasta Krakowa, m.in. Legenda o Królowej Jadwidze wg L. Rydla, Maskarada Królowej Bony, Alla Polacca – tańce staropolskie w obrazach.

 

Balet Dworski „Cracovia Danza” cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Uczestniczy w prestiżowych produkcjach operowych i baletowych oraz projektach kulturalnych. Na przestrzeni lat współpracował m.in. z: Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Operą Margrabiów w Bayreuth, Zamkami Królewskimi na Wawelu, w Warszawie, Niepołomicach, Pałacami (Muzeami) w Wilanowie i Nieborowie, Filharmoniami w Warszawie, w Krakowie, w Łodzi, Muzeami Narodowym i Historycznym w Krakowie, Akademiami Muzycznymi, Instytutami Polskimi.

 

Oprócz działalności artystycznej misją Baletu jest również działalność edukacyjna, adresowana do wszystkich grup wiekowych. Upowszechnianie wiedzy o historii tańca realizowane jest poprzez warsztaty, konferencje, publikacje, wykłady i wystawy tematyczne.

 

Większość tworzonych przez Balet Dworski „Cracovia Danza” spektakli i przedsięwzięć artystycznych realizowana jest we współpracy ze znakomitymi instrumentalistami oraz z renomowanymi Zespołami Muzyki Dawnej, m.in. z: „The Spirit of Gambo” (Hanower, Niemcy), „Il Tempo” (Warszawa), „Le Concert de l’Hostel Dieu” (Lyon, Francja), „La Grande Ecurie Et La Chambre De Roy” (Francja), „Ricercar Consort” (Bruksela, Belgia), „Collegium Marianum” (Praga, Czechy), „Consortium Sedinum” (Szczecin), „Ars Cantus” (Wrocław), „United Continuo Service” (Niemcy), „Intrada” (Kraków) oraz Marią Pomianowską i Jej Zespołem (Warszawa).

 

Balet Dworski „Cracovia Danza” jest również (wspólnie z Fundacją „Ardente Sole” i Stowarzyszeniem „Willa Decjusza”) od 2000 r. organizatorem Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. To uznane w krakowskim kalendarzu imprez kulturalnych wydarzenie odbywa się w stolicy Małopolski co rok na przełomie lipca i sierpnia.Poprzez swoją działalność artystyczną i edukacyjną Balet Dworski „Cracovia Danza” pozostaje unikatowym ambasadorem kultury i sztuki polskiej na skalę światową.

Balet Dworski Cracovia Danza

Kraków, Plac na Groblach 7

tel.: 12 421 08 36

email: cracoviadanza@cracoviadanza.pl

www: cracoviadanza.pl

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia