Egzemplarz Damy kameliowej Aleksandra Dumasa (syna) znajdował się wśród eksponatów na wystawie Blaski i nędze. Obrazy prostytucji 1850-1910 w paryskim Musée d’Orsay. Autorem scenografii tej wystawy był reżyser operowy Robert Carsen. W salach wyłożonych kosztownymi tkaninami – takimi jakie wyściełały buduary kurtyzan – można było oglądać między innymi „fotel rozkoszy” skonstruowany dla syna królowej Wiktorii czy rozpartą na łóżku nagą Rollę Henri Gervexa. Kokoty, demi mondaines, grandes horizontales drugiej połowy XIX wieku inspirowały twórców – ucieleśniały marzenie o wolności oraz jej cenę; jak mówił Kees van Dongen: „One znały życie we wszystkich jego wyrazach”. Dama kameliowa to jeden z najsłynniejszych baletów Johna Neumeiera. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. W swojej opowieści choreograf korzysta z narracji szkatułkowej – oto protagoniści Marguerite Gautier i Armand Duval spotykają się w operze podczas przedstawienia Manon Lescaut. Neumeier opowiada tańcem całą skalę namiętności – w muzyce Chopina odnajdujemy zarówno wynikający z jego choroby smutek, jak i radość, frywolność świata towarzyskiego Paryża, do którego należał – Paryża, gdzie „przyjemności mijają nas, krzycząc”.
Warszawa/Teatr Wielki: Polski Balet Narodowy – „Dama kameliowa” – chor. John Neumeier
30 stycznia 2020 - 1 lutego 2020 | godz. 19:00 | Teatr Wielki - Opera Narodowa | 00-950 Warszawa
Warszawa/Centrum w Ruchu: „Improwizacja” – weekendowe warsztaty z Anetą Jankowską
1 lutego 2020 - 2 lutego 2020 | godz. 11:00 | Centrum w Ruchu | Warszawa
Centrum w Ruchu we współpracy z Fundacją Burdąg mają przyjemność zaprosić na weekendowe warsztaty z Anetą Jankowską.
Od przeszło 12 lat rozwijam się i kształcę w improwizacji ruchowej. Uczyłam się pod okiem m.in. Davida Zambrano, Anny Godowskiej, Sławka Krawczyńskiego, Paraskevasa Terezakisa. W improwizacji najbardziej poszukuję dialogu oraz autentyczności wypowiedzi, jaką chcemy się podzielić. Ważna w praktyce improwizacji jest dla mnie relacyjność, w szerszym znaczeniu tego słowa oraz pojawiająca się muzykalność.
Zajęcia adresowane do osób powyżej 18 roku życia, tancerzy, performerów, aktorów oraz wszystkich zainteresowanych improwizacją.
Cena: 150 zł za cały dwudniowy warsztat
Obowiązują zapisy, przyjmowane do 29 stycznia na adres: kontakt@centrumwruchu.pl (liczba miejsc ograniczona).
Katowice: Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu „Okruchy z Wesela” – chor. Nina Minor
1 lutego 2020 | godz. 18:00 | Katowice: Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec", ul. Gen. J. Hallera 28
Okruchy z Wesela to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie przygotowany pod opieką pedagogiczną prof. Jerzego Stuhra, w choreografii Niny Minor.