ENG
A A A
 wrzesień 2020 
kalendarium - 10/12/2019 | 1

Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Anna Nowicka „This is the Real Thing”

10 grudnia 2019 | godz. 15:00 | Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25

W ramach 12. Festiwalu Boska Komedia, w cyklu Nowa choreografia odbędzie się pokaz spektaklu Anny Nowickiej This is the Real Thing, czyli „to jest to / to jest prawdziwa rzecz”. Jest to spektakl, w którego centrum znajduje się ciało. Tancerka tworzy i dekonstruuje swoje środowisko, bawiąc się krajobrazem wizualnych znaczeń i możliwych odniesień. Jej własne ciało migocze i przemienia się, pozostając w procesie ciągłego stawania się. Mówi: „Zagniatam krajobraz skóry. Zwijam, nakładam, upuszczam, przesuwam, odsłaniam, chowam, odsyłam. Szukam, gubię i znajduję, w absolutnym tu i teraz”.
 

Anna Nowicka skupia się na relacji między śniącym ciałem a ciałem tańczącym, zwłaszcza na zagadnieniach ucieleśnienia, płynnej obecności i choreografii wyobrażonego.

Wrocław/Opera Wrocławska: „Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna” – chor. Youri Vámos

10 grudnia 2019 - 12 grudnia 2019 | godz. 19:00 | Opera Wrocławska | Wrocław

Ta cieszącą się ogromną popularnością wersja klasycznego baletu nabierze nieco innych barw i kolorów dzięki przefiltrowaniu jej przez prozę Charlesa Dickensa, ukazaną w niezwykłym, scenicznym rozmachu, charakterystycznym dla stylu Youriego Vámosa i widocznym w bogatych kostiumach, scenografii i wyobraźni inscenizacyjnej. Wyjątkowo wymagająca technicznie dla zespołu baletu, a zarazem zabawna i pełna emocji opowieść o rodzinie Scrooge'a, łączy się z klasycznymi wątkami libretta baletowego oraz słynnymi scenami tanecznymi: śnieżynek, tańców charakterystycznych czy też popisowego pas de deux. Jest to propozycja obowiązkowa w repertuarze każdego zespołu baletowego, pomyślana dla całych rodzin a zarazem dla koneserów sztuki baletowej.

Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Michiel Vandevelde „Andrade”

10 grudnia 2019 | godz. 19:30 | Kraków: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach 12. Festiwalu Boska Komedia, w cyklu Nowa choreografia odbędzie się pokaz spektaklu Andrade w choreografii Michiela Vandeveldego i wykonaniu Bryany Fritz.

 

Słynny manifest Manifesto Antropófago brazylijskiego artysty i teoretyka, Oswalda de Andrade, powstał w 1928 roku. Nie postuluje on odrzucenia kultury kolonizatorów, lecz raczej skonsumowanie jej, przetrawienie i wysranie już w innej formie. Europa zawsze kolonizowała. Teraz, zainspirowany pracą Andrade, Michiel Vandevelde pyta co my, jako obywatele, uznajemy za inwazyjne w kontekście zachodnich przestrzeni publicznych?

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia