ENG
A A A
 lipiec 2021 
kalendarium - 11/7/2021 | 1

Kazimierz Dolny: Performans „Work It!”

11 lipca 2021 | godz. 12:00 | Kazimierz Dolny: Kamieniołomy w miejscu usytuowania rzeźby „Społem” Jana Mioduszewskiego

Centrum Kultury w Lublinie w najbliższą niedzielę w samo południe zaprasza do Kazimierza Dolnego na performans Work It!, organizowany we współpracy Lubelskiego Teatru Tańca i Fundacji KZMRZ. Performans odniesie się do etosu pracy jako fenomenu społecznego oraz widoczności różnych form artystycznych praktyk. Lokalizacja w kamieniołomie oraz jego specyfika mają sprzyjać refleksji na temat pracy osób zajmujących się tańcem w Polsce. Wstęp wolny.

 

Work It! powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Fine5 „FN”

11 lipca 2021 | godz. 19:30 | Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie ul. Bruna 9

Zmiany. Zmiany są wszędzie – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nas. Pewne granice się burzą, zmieniają się wartości, percepcja i podejście. Granice krajów umacniają się, a w efekcie dowiadujemy się, jak wiele potrafimy znieść. Wszyscy konkurują między sobą. Świat, w którym żyjemy, jest pełen informacji, które uchodzą za prawdziwe. Jak w tym natłoku informacji czuje się nasz umysł? Jak reaguje na niego nasze ciało? Jak w dzisiejszych czasach posłuchać siebie i przystosować się do nowej normalności, która podlega ciągłym zmianom? Kiedy ludzkie ciało stanie się dla komunikatu społecznego miejscem odzwierciedlenia, przetworzenia i walki? FN opiera się na krótkich opowieściach, przemyśleniach i refleksjach nagranych podczas izolacji tancerzy. Uzupełnieniem jest materiał taneczny powstały w studio w procesie poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania. Na proces poszukiwania i tworzenia wpływ miały pandemia COVID-19 oraz izolacja.

Warszawa/Nowy Teatr/„Poszerzanie pola”: Ramona Nagabczyńska „Silenzio!”

11 lipca 2021 - 12 lipca 2021 | godz. 20:00 | Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Opera to oś spektaklu Ramony Nagabczyńskiej. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się do opery – dziedziny sztuk performatywnych wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków.

 

Głos kojarzony jest głównie ze sferą symboliczną, ze znaczeniami przypisywanymi dźwiękom. Zapominamy, że jest manifestacją skomplikowanych cielesnych predyspozycji. Te głosy, które wymykają się porządkowi symbolicznemu są przesuwane poza nawias, co nie oznacza, że nie istnieją, jedynie, że utraciliśmy zdolność ich słyszenia. Tradycyjne praktyki kobiecego śpiewu znalazły swój ujarzmiony przez kompozytorów operowych odpowiednik w postaci wirtuozerskich arii operowych. Tam pierwotna ekstaza głosu miesza się z wyrafinowaną propagandą krzywdzącego porządku.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia