ENG
A A A
 czerwiec 2021 
kalendarium - 12/6/2021 | 1

Poznań: Polski Teatr Tańca „Shaping fair Cities” – rozmównica

12 czerwca 2021 | godz. 17:00 | Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

Mądre i mężne, i pełne rozwagi, i sprawiedliwe – tak Platon określał w Państwie cechy idealnego miasta. Miało być najwyższym wytworem ludzkiej kultury, zachowywać organiczną równowagę pomiędzy racjami ekonomicznymi i etycznymi, budować struktury zapewniające równe prawa, dostęp do zasobów, możliwość współdecydowania.

Kielce: Kielecki Teatr Tańca „Peer Gynt” – chor. Zuzanna Dinter-Markowska

12 czerwca 2021 | godz. 18:00 | Kielecki Teatr Tańca | Kielce

W piątek 11 czerwca Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu „Peer Gynt” w choreografii Zuzanny Dinter-Markowskiej. Następny pokaz odbędzie się 12 czerwca. Libretto tego baletu współczesnego oparte jest na dramacie filozoficznym Henryka Ibsena. Utwór napisany wierszem został po raz pierwszy wystawiony na deskach teatru w 1876 roku w Oslo. Dramat porusza problem dualizmu człowieka, jego duchowej i cielesnej postaci. W Peer Gynt padają pytania uniwersalne: Co znaczy być sobą? Gdzie znajduje się granica rzeczywistości w subiektywnym odczuciu? Czy warto zapatrzeć się w samego siebie? Jak znaleźć równowagę pomiędzy cielesnością i duchowością? Cała egzystencja tytułowego bohatera  okaże się poszukiwaniem odpowiedzi. Sama rozwiązanie okaże się z kolei zbyt trudne dla Peer Gynta. Wyzwoleniem i odpowiedzią jest miłość. Dramat napisany wierszem nosi silne cechy literatury romantycznej: orientalizm, elementy folkloru norweskiego, postaci świata fantastycznego.

Bydgoszcz/Opera Nova: „Szepty i cienie” w choreografii Jacka Przybyłowicza

12 czerwca 2021 | godz. 19:00 | Opera Nova w Bydgoszczy: Zespół baletowy | 85-070 Bydgoszcz

Szepty i cienie to tryptyk baletowy autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego. Jacek Przybyłowicz stworzył przedtem dla Baletu Opery Nova choreografię do legendy dramatycznej Potępienie Fausta. Obecnie przygotował dla tancerzy Opery Nova swój wieczór autorski, który wypełnią trzy jednoaktówki taneczne. Legendarne Barocco, stworzone pierwotnie na Biennale Tańca w Lyonie, było już wystawiane na kilku europejskich scenach. Najnowsza wersja tego dzieła, którą wykonuje bydgoski balet będzie dopasowana do emploi artystycznego tancerzy. 

« poprzednia12następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia