ENG
A A A
 październik 2020 
kalendarium - 15/10/2020 | 1

Warszawa: „No place for... ” – wystawa fotograficzna Marty Ankiersztejn

30 sierpnia 2020 - 30 listopada 2020 | Warszawa: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wystawę fotograficzną  No place for... Marty Ankiersztejn – fotografki tańca i wieloletniej współpracowniczki Instytutu Muzyki i Tańca. Kuratorką wystawy jest Jadwiga Majewska, a będzie można ją oglądać przez kolejne trzy miesiące. W październiku wystawie towarzyszyć będą działania performatywne z udziałem bohaterów cyklu.

 

O wystawie:

Projekt No place for... opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i Berlinie. Te dwa miasta – często porównywane do siebie – mienią się kontrastami. Oferują bardzo wiele, ale nie każdemu i nie bezinteresownie.
Co to znaczy być polskim tancerzem na emigracji? Jak się czuje wyedukowany
za granicą polski tancerz powracający do kraju? Jak odnaleźć się w systemie?
Jak walczyć o swój status? Czy artysta móże mieć rodzinę?

Gdańsk: Nadbałtyckie Centrum Kultury „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”

9 października 2020 - 10 listopada 2020 | Gdańsk: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury zaprasza na wystawę Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku. Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności. Dwutorowa narracja wystawy umożliwi spojrzenie na temat z różnych perspektyw – szeroko, ogólnokrajowo (pomogą w tym makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia), ale i wężej, regionalnie – zaprezentowane zostaną stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski, powiślański i borowiacki), a także instrumenty ludowe z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem na czele.

Kraków/Zamówienia choreograficzne 2020/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: „Kantor. Burza” – chor. Anna Godowska, reż. Sławomir Krawczyński - Premiera

15 października 2020 | godz. 19:00 | Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4 (pokaz zamknięty) | Premiera

Krakowska Cricoteka zaprasza na premierę spektaklu Kantor. Burza. Spektakl duetu twórczego Anna Godowska (choreografia) i Sławek Krawczyński (reżyseria) to taneczna podróż w głąb świata Tadeusza Kantora. Podróż będąca efektem fascynacji twórczością artysty oraz głębokiej intuicji, że istnieją w niej ciągle żywe źródła nowych artystycznych możliwości. W pracy nad spektaklem Kantor. Burza Krawczyński i Godowska sięgają po wypracowane przez siebie, autorskie metody  jak nazwana przez nich Świętem snów, wyrosła z mocnych inspiracji psychologią analityczną C.G. Junga oraz psychologią procesu A. Mindella. Polega ona na wniknięciu w interesujący nas aspekt świata za pomocą pracy ze snami i nieświadomością, na próbie doświadczania ukrytych tam, często zaskakujących, treści.

 

Premiera doskonale wpisuje się w tegoroczny program Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń – kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon – rozpięty pomiędzy wspominanie, bycie tu i teraz a wizję tego, co może nadejść.  Dzisiaj kolekcjonujemy to, co jutro stanie się częścią wczoraj. 

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia Choreograficzne 2020.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia