ENG
A A A
 lipiec 2020 
kalendarium - 17/11/2019 | 3

Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2019/2020: „Korsarz” – chor. Marius Petipa/Aleksiej Ratmański – retransmisja

17 listopada 2019 | godz. 16:00 | Kina w Polsce: Lista kin znajduje się pod opisem

Osadzony we wschodniej scenerii Korsarz to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. Wielokrotnie przerabiany i rozbudowywany przez kolejnych choreografów, jest kwintesencją baletu z akcją, która jednak służy głównie zaprezentowaniu całej maestrii znakomitego zespołu baletowego Bolszoj.

 

Korsarz to romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory, którą koniecznie chce zdobyć bogaty pasza Seid. Kiedy w 2007 roku Aleksiej Ratmański i Jurij Burłaka wznawiali ten balet, wykonali ogromną pracę, studiując materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Postanowili odtworzyć wersję Mariusa Petipy z 1899 roku, bez późniejszych rosyjskich i radzieckich naleciałości. Odczytali więc m.in. notację oryginalnej choreografii, znajdującą się w The Harvard Theatre Collection. Artyści starali się też odtworzyć scenografię i kostiumy, wzorując się na dawnych szkicach, więc strona wizualna nie tylko zachwyca bogactwem charakterystycznym dla carskiego teatru Sankt Petersburga. Miłośników klasycznego baletu zaskoczy brak dodawanej w późniejszych wersjach postaci Alego, niewolnika i przyjaciela Konrada, który w kluczowej scenie pas de deux wykonuje popisowe tańce solowe. W wersji z Moskwy te partie przypadają samemu Konradowi.

Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Wieczór „Młoda Polska” – Agnieszka Jachym „Naj”, Sebastian Wiertelak „Ikar, który skradł słońce”, Katarzyna Myrda „Krystyna in flamenco mood”, Magdalena Widłak „La la la la la”, Anna Nowak „Sola”

17 listopada 2019 | godz. 17:00 | Lublin: Centrum Kultury, Sala Widowiskowa, ul. Peowiaków 12

Organizatorzy XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca zapraszają na wieczór młodej choreografii pt. Młoda Polska. Złoży się na niego pięć krótkich prac przygotowanych przez początkujących polskich choreografów: Agnieszkę Jachym, Sebastiana Wiertelaka, Katarzynę Myrdę, Magdalenę Widłak i Annę Nowak. Niektóre z prac zostały nagrodzone na konkursach choreograficznych i przeglądach teatralnych.

Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Zagubione dusze”: „Wesele” chor. Bronisława Niżyńska, „Infra” chor. Wayne McGregor, „Do Not Go Gentle…” chor. Krzysztof Pastor

17 listopada 2019 | godz. 18:00 | Teatr Wielki - Opera Narodowa | 00-950 Warszawa

Polski Balet Narodowy zaprasza na wieczór baletowy Zagubione dusze, który składać się będzie z trzech jednoaktowych dzieł trojga choreografów z najwyższej baletowej półki. To prace legendarnej artystki polskiego pochodzenia, nieżyjącej już Bronisławy Niżyńskiej (Wesele do muzyki Igora Strawińskiego) oraz dwóch cenionych choreografów współczesnych: Brytyjczyka Wayne’a McGregora (Infra do muzyki Maxa Richtera) i dyrektora PBN, Krzysztofa Pastora (Do Not Go Gentle… do muzyki Strawińskiego). Pochodzą one z różnych okresów, ale wszystkie na swój sposób zgłębiają odrębność ludzkich osobowości i wzajemne między nimi relacje w świecie rozmaitych uwarunkowań społecznych.

« poprzednia1234następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia