Historia tragicznej miłości jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w świecie opery i baletu. Balet Sergiusza Prokofiewa należy dziś do klasyki gatunku. Muzyka plasuje to dzieło na progu nowoczesności, dając możliwość przeróżnych opracowań. Jego premiera miała miejsce na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w grudniu 1938 roku. Polska publiczność po raz pierwszy baletową adaptację dramatu Williama Szekspira zobaczyła dopiero w maju 1954 roku, na scenie Opery Państwowej w Warszawie. Romeo i Julia to swoisty sprawdzian dojrzałości artystycznej choreografa. Po ośmiu latach od ostatniej premiery Romeo i Julia Prokofiewa powraca na deski Opery Wrocławskiej w choreografii znakomitego polskiego tancerza i choreografa Jacka Tyskiego, który w obecnym sezonie jest choreografem-rezydentem Opery Wrocławskiej.
Wrocław: Opera Wrocławska – Sergiusz Prokofiew „Romeo i Julia” – reż. i chor. Jacek Tyski
23 lutego 2020 | godz. 18:00 | Opera Wrocławska | Wrocław
Bydgoszcz/Opera Nova: „Coppelia” – chor. Jacek Tyski
23 lutego 2020 | godz. 18:00 | Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5
Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na balet komiczny w dwóch aktach, trzech obrazach – Coppelię w choreografii Jacka Tyskiego, na podstawie libretta Charlesa Nuittera i Arthura Saint-Léona, do muzyki Léo Delibes’a.
Szczytem twórczości baletowej Delibes'a stała się Coppelia. Poziomem muzycznym dorównuje ona baletom Czajkowskiego, który wysoko cenił Delibes’a. Libretto o tematyce lalkowej podsunął sławny choreograf francuski, Saint- Léon. Jest ono oparte na noweli wielkiego romantycznego pisarza i muzyka, E.T.A. Hoffmanna i wykazuje podobieństwo tematyczne do opery Offenbacha Opowieści Hoffmanna.
Bytom: Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu „N/EBO” – chor. Anna Godowska
23 lutego 2020 | godz. 18:00 | Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK | Bytom
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu zaprasza na spektakl dyplomowy studentów czwartego roku w choreografii Anny Godowskiej pt. N/EBO. Będzie to spektakl w dwóch częściach zrealizowany w oparciu o prace studentów WTT, powstałe na warsztatach Anny Godowskiej i Sławomira Krawczyńskiego, będących wprowadzeniem do metody tych artystów opartej na pracy z nieświadomością i snami, stanowiącą oryginalne zastosowanie idei psychologii analitycznej C. K. Junga oraz psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella w praktyce tańca i teatru.