ENG
A A A
 lipiec 2021 
kalendarium - 26/6/2021 | 1

Bytom/Opera Śląska: „Sól ziemi czarnej” – chor. Artur Żymełka

26 czerwca 2021 | godz. 18:00 | Opera Śląska | Bytom

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na spektakl baletowy Sól ziemi czarnej, na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Oparte na tradycji, nowoczesne w wyrazie przedstawienie składa hołd bohaterom oraz jest szansą na przybliżenie tematu powstań śląskich kolejnym pokoleniom.

 

Tkankę muzyczną spektaklu tworzy bogaty dorobek śląskich kompozytorów. Zabrzmi poważna, sakralna, filmowa i ludowa muzyka Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego, Bolesława Szabelskiego, kameralna i symfoniczna muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego z poruszającą trzecią częścią Symfonii Pieśni Żałobnych i pieśnią Kajze mi sie podzioł mój synocek miły.

Kraków: Gosia Mielech „Miss Liberty” - Premiera

26 czerwca 2021 | godz. 18:00 | Kraków: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 | Premiera

Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na premierę Miss Liberty –  najnowszego spektaklu Gosi Mielech. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie, o godz. 18.00 i 20.00. Po świetnie przyjętym przez publiczność FearLess, poświęconym strachowi, lękowi i ich przezwyciężaniu, Gosia Mielech znów sięga po temat uniwersalny – tym razem jest to wolność. Idea spektaklu zrodziła się w czasie pandemii, kiedy wiele swobód uległo ograniczeniom, co skłoniło choreografkę do artystycznej eksploracji konceptu wolności. 

 

Spektakl powstał między innymi w ramach rezydencji w Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury w 2021 roku.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 

 

Lublin/Lubelski Teatr Tańca: „W moim początku jest mój kres” – reż. Joanna Lewicka - Premiera

26 czerwca 2021 | godz. 19:00 | Lubelski Teatr Tańca | Lublin | Premiera

Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca W moim początku jest mój kres inspirowany twórczością T. S. Eliota. Przedstawienie w reżyserii Joanny Lewickiej zostało stworzone w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin. 

 

Z czego powstaliśmy? Od kogo się wywodzimy?  Kim, czym się staniemy za kilkadziesiąt lat? Wydaje się to oczywiste, ale kiedy o to pytamy, gubimy się w odpowiedziach. Szukamy ich poprzez badanie granic, odczuwanie własnych ograniczeń,  kult młodości i idealnego ciała, nakręcanie spirali wirtuozerii i sprawności fizycznej. Ale to, co minęło, już nie istnieje, a to, co będzie, jeszcze nie nadeszło. Wszystko, co naprawdę jest – jest teraz. Gdzie w takim razie jest przeszłość i przyszłość? Ciało, umysł zmieniają się, nadchodzi strach, lęk przed pustką, wielkie piękno starości. Piękno, którego obiektywnie nie ma, ale które jest w nas, w naszych umysłach: przeszłość pozostaje w naszej pamięci, a przyszłość w naszym oczekiwaniu. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie pomiędzy pamiętaniem i zapominaniem, lękiem i nadzieją. Chce być wspomnieniem i przyszłym rozczarowaniem lub spełnieniem jednocześnie, jak w Czterech kwartetach T. S. Eliota. 

 

« poprzednia12następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia