ENG
A A A
 wrzesień 2020 
kalendarium - 6/9/2020 | 1

Warszawa: „No place for... ” – wystawa fotograficzna Marty Ankiersztejn

30 sierpnia 2020 - 30 listopada 2020 | Warszawa: Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wystawę fotograficzną  No place for... Marty Ankiersztejn – fotografki tańca i wieloletniej współpracowniczki Instytutu Muzyki i Tańca. Kuratorką wystawy jest Jadwiga Majewska, a będzie można ją oglądać przez kolejne trzy miesiące. W październiku wystawie towarzyszyć będą działania performatywne z udziałem bohaterów cyklu.

 

O wystawie:

Projekt No place for... opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i Berlinie. Te dwa miasta – często porównywane do siebie – mienią się kontrastami. Oferują bardzo wiele, ale nie każdemu i nie bezinteresownie.
Co to znaczy być polskim tancerzem na emigracji? Jak się czuje wyedukowany
za granicą polski tancerz powracający do kraju? Jak odnaleźć się w systemie?
Jak walczyć o swój status? Czy artysta móże mieć rodzinę?

Gdańsk: XII Gdański Festiwal Tańca

2 września 2020 - 6 września 2020 | Gdańsk: Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197

XII edycję Gdańskiego Festiwalu Tańca, organizowanego przez Klub Żak, otworzy konkurs Solo Dance Contest. Spośród 140 nadesłanych zgłoszeń wybrano 30 nagrań tancerzy między innymi z USA, Izraela i Włoch. Na tej liście pojawili się twórcy znani z poprzednich edycji konkursu oraz nowe twarze. Miłośników tańca organizatorzy zapraszają do obejrzenia prac solowych na ekranie Sali Suwnicowej i zagłosowanie na swojego faworyta, który zdobędzie nagrodę publiczności  w wysokości 1000 euro. Międzynarodowe jury będzie oceniać zgłoszone etiudy  w trybie pracy online, a listę finalistów i werdykt poznamy na zakończenie pierwszego dnia festiwalu. 

 

Kolejne festiwalowe prezentacje to niemal same premiery, w tym Sticky Fingers Club z obsadą, której nie trzeba przedstawiać trójmiejskiej widowni. Dominik Więcek kilkukrotnie z sukcesem występował podczas konkursu Solo Dance Contest. Do współpracy zaprosił tancerki: Dominikę Wiak i Monikę Witkowską, również finalistki żakowego konkursu.  Natomiast Daniela Komędera-Miśkiewicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tancerek młodego pokolenia, także dzięki współpracy z najsłynniejszym gdańskim teatrem tańca Dada von Bzdülöw.

 

Kolejna premiera – If I wear – została zrealizowana podczas rezydencji artystycznej w Kelim Choreography Center w Tel Awiwie przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Spektakl Marty Kosieradzkiej i Agnieszki Sterczyńskiej został też zakwalifikowany do finałowego etapu „The best OFF”, konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego. Tego samego dnia będzie można obejrzeć Over Ground. Spektakl przygotowano w ramach rezydencji w Toskanii – nagrody w konkursie „Of Death and Dying” dla Olsztyńskiego Teatru Tańca.

 

W festiwalowy weekend zostanie pokazany spektakl Unbody – kolejna produkcja Hertz Haus, który w obecnym składzie działa w Trójmieście od 2016 roku. Ich poprzednia praca Solo na cztery kaski i stracony cza była choreografią Anny Piotrowskiej, która zafascynowana młodymi tancerkami, zaproponowała im pracę nad spektaklem. Ostatnią premierą festiwalu będzie efekt rezydencji dla dojrzałych artystów. Choreografię dla uznanych, doświadczonych tancerek stworzył Jakub Lewandowski, a na scenie zobaczymy Martę Bury, Sylwię Hefczyńską-Lewandowską, Elizę Hołubowską oraz Iwonę Olszowską.

Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: „Taneczne lunche” i „Spotkania po tańcu”

3 września 2020 - 6 września 2020 | Białystok: Duży Pokój. Kawiarnia Artystyczna, ul. Icchoka Malmeda 3/ Harold Pub, ul. Warszawska 29. Szczegółowy harmonogram dostępny pod opisem wydarzenia.

Organizatorzy Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na otwarte spotkania widzów z artystami, podczas których wszyscy goście będą mogli w swobodnej, nieformalnej atmosferze porozmawiać o spektaklach, działaniach poszczególnych twórców, osobistych wrażeniach ze spektakli. Taniec współczesny jest intrygującą i niejednoznaczną dziedziną sztuki. Zdarza się, że bywa niełatwy do interpretacji, konfrontuje nas z prowokującymi treściami i specyficzną formą, wzbudzającą pytania. Jak się odnajduje w tym świecie widz? Ten początkujący i ten zaawansowany?

 

Rozmowy o tańcu są zaplanowane z myślą o każdym widzu. To czas na zadawanie nurtujących pytań, szukanie odpowiedzi i dróg interpretacji, możliwość do konfrontacji swojego spojrzenia z innymi.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia