ENG
A A A
 sierpień 2020 
kalendarium - 9/8/2019 | 2

Kraków/ Celebracje. Choreografie kobiecości: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”

9 sierpnia 2019 | godz. 18:00 | Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, Galeria CENTRUM, al. Jana Pawła II 232

Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowskie Centrum Choreograficzne zapraszają na pokaz spektaklu Agnieszki Kryst Łuczniczki, który odbędzie się w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk Celebracje. Choreografie kobiecości.

 

Łuczniczki  to performans ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

Warszawa/Muzeum nad Wisłą „Farba znaczy krew”: „Co może się stać, kiedy patrzymy na obraz?” – oprowadzanie choreograficzne. Prowadzenie: Mary Szydłowska

9 sierpnia 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do Muzeum nad Wisłą na oprowadzanie choreograficzne Mary Szydłowskiej po wystawie Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie, będące propozycją włączenia doświadczeń sensualnych w oglądanie obrazu. Wystawę otwiera wiersz Marlene Dumas, w którym wers „przyjemność nakładania farby/ pozy przyjmowane dla tej przyjemności” kieruje uwagę choreografki na sensualność czynności malowania i jego potencjalną cielesność.

 

„Przyjemność nakładania farby” prowokuje pytanie o przyjemność oglądania obrazu. Co może stać się elementem doświadczenia, kiedy patrzymy na obraz? Czego dowiadujemy się o nim patrząc całym ciałem i za pomocą wszystkich zmysłów? Jak przeskanować go „poza” okiem?

 

Elementami choreografii oprowadzania w muzeum staną się spojrzenia, subtelne, indywidualne mikro-działania i kolektywne spotkania służące wymianie myśli.

 

 

Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2019: Teatr Chorea „Tragedia Jana”

9 sierpnia 2019 | godz. 20:00 | Warszawa: Zamek Królewski, Arkady Kubickiego

Zamek Królewski w Warszawie, w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki 2019, zaprasza na wieczór z Teatrem CHOREA, zatytułowany Tragedia Jana, czyli Tragedia albo wizerunek Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego Jakuba Gawatowica. Wybitny dramat staropolski powraca na scenę po 400 latach. Wczesnobarokowy tekst, napisany na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej, jest unikalnym zabytkiem języka polskiego i świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Odgrywany niegdyś przez uczniów kolegium jezuickiego, łączy elementy farsy i groteski z doświadczeniem misterium tremendum – odczuciem boskiego lęku i grozy. W centrum tej biblijnej historii znajduje się tragiczna postać Jana Chrzciciela – samotnego proroka podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności.  Uniwersalny wymiar powszechnie znanej historii podkreśla żywy i dynamiczny język Gawatowica, który nie ustępuje frazie mistrzów renesansowej literatury polskiej – Janowi Kochanowskiemu i Mikołajowi Rejowi. Łódzka grupa przywraca polskiemu teatrowi tekst niezasłużenie zapomniany.

« poprzednia12następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia