ENG
A A A
 maj 2021 
Ryszard  Kalinowski

Ryszard Kalinowski

tancerz | choreograf

Ryszard Kalinowski − tancerz, choreograf, pedagog. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – specjalności teatr i taniec na kierunku pedagogika kulturalno-oświatowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii(1994). W latach 1992-1993 był uczniem/aktorem w teatrze pantomimy Haliny Studniarz w Lublinie. Od 1996 uczestniczył w licznych warsztatach teatralnych w Polsce oraz warsztatach tanecznych w kraju i za granicą. W latach 1993-2001 był tancerzem Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, od roku 2001 należy do zespołu Lubelskiego Teatru Tańca, którego kierownikiem artystycznym jest od 2006 roku. Współpracuje przy organizacji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca oraz Forum Tańca Współczesnego w Lublinie. W latach 2009-2011 pełnił funkcję partnera-koordynatora projektu Leonardo da Vinci „Tour d'Europe des Choregraphes”. W roku 2011 był koordynatorem panelu Instytucje i sieci tańca: potrzeba, szansa, konieczność? podczas I Kongresu Tańca w Warszawie. Jest także autorem raportu regionalnego o stanie tańca w Lublinie i na Lubelszczyźnie, przygotowanego specjalnie na Kongres.

 

 W ramach pracy w GTWPL stworzył spektakle Pomiędzy, Soliloqium – on, ona, oni (wspólnie z Hanną Strzemiecką i Tomaszem Siwkiem), Głosy (wspólnie z Hanną Strzemiecką), który otrzymał I nagrodę na VII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (1999), oraz Z rachunku prawdopodobieństwa. Zdobywca nagrody specjalnej dla tancerza za rolę w przedstawieniu DC 586494 na IX Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tańecznych w Kaliszu (2001) oraz wyróżnienia dla tancerza za rolę w spektaklu Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy Lubelskiego Teatru Tańca w choreografii  Hanny  Strzemieckiej podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych (2002). Pod szyldem Lubelskiego Teatru Tańca wykreował choreografię Ku dobrej ciszy, nagrodzoną podczas X Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (2002), wyróżnioną na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (2004) roku oraz prezentowaną na prestiżowym konkursie Internationaler Wettbewerb für Choreographen w Hanowerze (2005). Za następną autorską choreografię, Bellissimo (2003), otrzymał m.in. II nagrodę na międzynarodowym konkursie Das Beste Deutsche Tanzsolo w Lipsku (2005) oraz zaproszenie do udziału w dwóch innych konkursach tańca współczesnego Internationales Solo-Tanz-Theater Festival w Stuttgarcie i Internationaler Wettbewerb für Choreographen  w Hanowerze (oba w 2006). Jego kolejne choreografie dla LTT to: I znów, i jeszcze raz (2006), 48/4 (2007), NN. Wacławowi Niżyńskiemu (2008), endo (2009) i nano (2011). Wspólnie z Teatremu uczestniczył w wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w USA, we Francji, w Niemczech, Holandii, Rosji, na Ukrainie i Białorusi, oraz w Hiszpanii i Finlandii.Wraz z Łukaszem Witt-Michałowskim jest także współrealizatorem spektaklu Głód Knuta Hamsuna w ramach Teatru Centralnego w Lublinie.

 

Na swoim koncie ma też choreografie dla teatrów dramatycznych, tj. do spektaklu Don Juan w lubelskim Teatru Osterwy oraz Pasji Lubelskiej w reżyserii Jerzego Połońskiego. Dwukrotnie otrzymał wyróżnienia za swoją działalność na polu kultury i tańca, tj. Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za całokształt pracy w dziedzinie kultury (2001) oraz Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Lublin za twórczość artystyczną i działalność kulturalną na rzecz miasta (2003).

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia