ENG
A A A
 kwiecień 2021 

Katarzyna K. Gardzina

krytyk

Katarzyna K. Gardzina (przedtem także: Gardzina-Kubała) – dziennikarka, krytyk muzyczny i baletowy. Rusycystka, absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim (2000) i podyplomowych studiów dziennikarskich na tej samej uczelni (2002), a także Studiów Teorii Tańca na Akademii Muzycznej im. F. Chopina (2005).

 

Pracę dziennikarską rozpoczęła w dziale kultury „Trybuny”, przez wiele lat z przerwami była krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”. Współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych, tj. „Ruch Muzyczny”, „Muzyka21”, „Twoja Muza”, „Playbill – Scena Polska”, „Place for Dance”, czasopisma teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Od wielu lat jest administratorem baletowego internetowego forum dyskusyjnego balet.pl. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika „Taniec”.  W 2010 roku  opracowała cykl 25 krótkich felietonów z zakresu historii i teorii tańca w ramach kolekcji „Taniec i balet”, wydanej przez Wydawnictwo AGORA.

 

Od kilku lat prowadzi zajęcia fakultatywne wg autorskiego programu „Teatr muzyczny i świat mediów” w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Słowackiego w  Warszawie. W roku 2010 wspólnie ze Sławomirem Woźniakiem zrealizowała warsztaty poświęcone baletowi w warszawskim Och-Teatrze. Od 2008 roku współpracuje z wydawnictwem Studio Blok, współtworząc serię książek dla dzieci Bajki baletowe. Prowadziła cykl spotkań z artystami opery i baletu w klubokawiarni „Lokal Użytkowy” oraz w ramach Fundacji „Terpsychora” spotkania z ludźmi tańca i warsztaty dla dzieci w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki.

 

W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2010 Gardzina jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca. W ramach współpracy przygotowuje noty biograficzne i materiały informacyjne o polskiej scenie baletowej dla portalu taniecPOLSKA.pl, oraz realizuje wykłady dla dzieci i młodzieży, popularyzujące sztukę tańca – program Myśl w ruchu Instytutu Muzyki i Tańca. Brała udział w Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2014. 

 

W latach 2015-19 pracowała w Cikanek Film Sp. z o.o., zajmującej się dystrybucją transmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin. Obecnie jest specjalistą ds. wydawnictw w Polskiej Operze Królewskiej. Prowadzi blog baletowy „Na czubkach palców” (www.naczubkachpalcow.pl).

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia