ENG
A A A
 maj 2021 

Aleksandra Capiga-Łochowicz

tancerka

Aleksandra Capiga-Łochowicz – tancerka butō i badaczka tej formy tańca, japonistka, artterapeutka, psychoterapeutka tańcem i ruchem, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie taniec.

 

Praktykowała butō w Polsce u amerykańskiej tancerki Joan Laage − dawnej członkini kobiecej grupy Hakutobo – a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów pod okiem tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority). Kasai jest psychoterapeutą i superwizorem DMT, profesorem na Wydziale Psychologii Klinicznej Gakuin University w Sapporo, członkiem zarządu Japońskiego Związku Terapii tańcem oraz dyrektorem Sappro Dancetherapy Institute. Obecnie wraz z tancerką Miką Takeuchi tworzy duet „GOOSayTen”.

 

W latach 2007-2010 Capiga współtworzyła projekty edukacyjne i promowała taniec w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, z którym obecnie utrzymuje współpracę, m.in. organizując pokazy artystów butō. Gościła z warsztatami, wykładami o butoh i spektaklami/improwizacjami butō w różnych miastach Polski. Prowadzi autorskie warsztaty improwizacji i tańca butō oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci w Warszawie, jako instruktor bierze udział w wielu polskich festiwalach tanecznych.

 

W 2011 roku rozpoczęła współpracę z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w którym prowadzi grupową i indywidualną Psychoterapię Tańcem i Ruchem. W 2012 roku w ramach Stypendium  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziła w Oddziale Terapii Uzależnień IPiN projekt obejmujący warsztaty butō dla kobiet uzależnionych od alkoholu, który zaowocował stałą współpracą z tą placówką.

 

Jest autorką pierwszej książki o butō napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh Hijikaty wydanej przez  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2009) oraz współautorką senariusza pierwszego filmu o psychoterapii tańcem i ruchem Słuchając głosu ciała. Psychoterapia tańcem i ruchem 2013.

 

 

publikacja: Źródła warsztatu scenicznego Hijikaty Tatsumiego, w: Na jedwabnym szlaku gestu, red.Wiesna Mond-Kozłowska, Kraków 2012.

 

 

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia