ENG
A A A
 maj 2021 
Fot. Marta Ankiersztejn.

Joanna Szymajda

krytyczka | menadżer kultury

Joanna Szymajda – doktor nauk humanistycznych, pracę doktorską Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim (drukiem ukazała się w 2013 nakładem Księgarni Akademickiej). Absolwentka studiów magisterskich z zakresu kulturoznawstwa i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz teatru i psychologii międzykulturowej na Université Lyon II.

Redaktorka dwujęzycznych publikacji: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje/Polish Dance Avant-garde Artists. Stories and Reconstructions, IMiT/IAM 2017 oraz  European Dance since 1989. Communitas and the Other/Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny (we współpracy z Julią Hoczyk) – Routledge/IMiT 2014.

 

Autorka tekstów naukowych i krytycznych o tańcu współczesnym, publikowanych na łamach m.in. „Dialogu”, „Teatru”, „Kultury współczesnej”, „Didaskaliów” oraz „Opcji”. Pracowała m.in. jako kuratorka projektów tanecznych, np. w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, oraz koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, jako dramaturg i kuratorka współpracowała z kolektywem artystycznym U/LOI (Universal Law of Impermanence), powstałym z inicjatywy Kai Kołodziejczyk.

 

W latach 2010-2017 Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. W latach 2018-2020 kierownik baletu Opery Wrocławskiej oraz asystent w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia