ENG
A A A
 wrzesień 2020 

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

tancerka | pedagog | choreografka

Tancerka, choreografka, pedagożka. Od 1995 w zespole Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2000 roku uzyskała dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 2008 – doktor sztuk teatralnych. Adiunkt i prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Regularnie prowadzi także zajęcia w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu; jako pedagog współpracowała także z Państwową Szkołą Baletową w Bytomiu i z Wydziałem Tańca Swarthmore College w USA.

 

Jako tancerka, Hefczyńska-Lewandowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci bytomskiego zespołu; bez jej wyrazistego, „fizycznego” stylu trudno wyobrazić sobie większość spektakli Śląskiego Teatru Tańca. Na bytomskiej scenie debiutowała w spektaklu Takie nic w choreografii Jacka Łumińskiego (premiera: 24 czerwca 1995). Po dziesięciu latach kariery, już jako jeden z filarów teatru, zainaugurowała premierą autorskiej Omdlałej sukienki działalność Laboratorium Choreograficznego Śląskiego Teatru Tańca. Spektakl stał się początkiem cyklu choreografii, w których „fizyczny” właśnie styl łączył się z liryzmem. Jako choreografka Hefczyńska-Lewandowska nie stroni od opowiadania historii – często w ramach kilku obrazów, składających się na przedstawienie. Istotnym elementem jej przedstawień są wyraziste kostiumy, scenografia i rekwizyty – niejednokrotnie o charakterze symbolicznym.

instytucje

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia