ENG
A A A
 lipiec 2020 

Natalia Draganik

choreografka | pedagog | tancerka

Urodzona w 1976. Tancerka i choreografka związana z Poznaniem. Szkołę baletową ukończyła w Łodzi, następnie studiowała fortepian na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończyła klasę prof. Ewy Bukojewskiej. Była stypendystką fundacji ProHelvetia (2003, Praga), Danceweb Scholarschip (2004, Wiedeń) oraz MobileAcademy (2007, Warszawa).

 

Była prezesem stowarzyszenia „Towarzystwo Gimnastyczne”; tańczyła i tworzyła choreografię we wszystkich produkcjach tego poznańskiego kolektywu: Whatever you wish, Obcojęzyczność, Nic. Wystąpiła także w spektaklu Nigela Charnocka pt. Happy.

 

W 2009 roku zrealizowała swój pierwszy spektakl solowy pt. Manifest. W tej krytycznej wypowiedzi na temat sytuacji ekonomicznej tancerzy niezależnych w Polsce Draganik użyła techniki wideo. W stylizowanej na program regionalnej telewizji projekcji stworzyła postać gwiazdy tanecznej sceny, której wypowiedzi składały się ze spiętrzonych neoliberalnych klisz dotyczących finansowania kultury. Obszerne partie wideo przeplatane są wstawkami tanecznymi, w których parodystycznie przetworzono stereotypy dotyczące roli tańca w kulturze – od wyestetyzowanego baletu po popis w telewizyjnym show.

 

Natalia Draganik pracowała również jako choreografka w teatrach dramatycznych, m.in. z Piotrem Kruszczyńskim (Walizka, Teatr Polski w Poznaniu, 2009) czy Pawłem Szkotakiem (Eine kleine Nachtmusik, Teatr im. Horzycy w Toruniu, 2009). Od 2001 roku pracowała także na rzecz popularyzacji tańca współczesnego, zajmując się edukacją amatorów w poznańskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 2.

 

Obecnie związana jest z Teatrem Wielkim-Operą Poznańską.

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia