ENG
A A A
 czerwiec 2021 
Wojciech Klimczyk

Wojciech Klimczyk

dramaturg | reżyser

Urodzony 29 marca 1980 w Opolu, wykładowca, dramaturg, antropolog tańca

 

Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również reżyserię na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Doktorat z socjologii uzyskał na podstawie dysertacji na temat procesu twórczego Andre Gingrasa, z którym współpracował jako dramaturg podczas pobytu w Holandii. Autor książek Erotyzm ponowoczesny (Universitas, Kraków 2008) oraz Wizjonerzy ciała. Panorama współczesnego teatu tańca (Ha!art, Kraków 2010) obszerne kompendium wiedzy o tańcu współczesnym od . Wykłada w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Wespół z Dominiką Knapik założył w roku 2007 Harakiri Farmers - kolektyw o otwartej formule, realizujący wydarzenia z pogranicza teatru, tańca i performansu. Pierwszą produkcją Harakiri Farmers był Keret – projekt ten wygrał konkurs „Nowe Sytuacje” podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego MALTA w Poznaniu (2008). Zespół współpracował między innymi z Kennethem Flakiem (The Fork, 2010), Aną Brzezińską (We are oh so Lucky). Ich przedstawienia o intelektualnym, ironicznym charakterze cechuje „dyskursywny” stosunek do tańca – jego istnienie w kontekście innych wypowiedzi, pochodzących z różnych pól sztuki, polityki czy szeroko pojętej kultury masowej.

 

W 2011 miała premierę Moskwa – spektakl w reżyserii Klimczyka, abstrakcyjne przedstawienie eksplorujące relację między tańcem i muzyką – wykonywanym na żywo przez pianistkę utworem Mortona Feldmana. Wojciech Klimczyk pracuje obecnie nad interpretacją Trzech sióstr.

instytucje

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia