ENG
A A A
 maj 2021 

Marta Zawadzka

tancerka | choreograf | pedagog

Marta Zawadzka tancerka, choreograf, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego przy Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu (realizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Animacji Kultury), które ukończyła z wyróżnieniem.

Swoją aktywność na polu tańca rozpoczęła w Teatrze Tańca AKRO w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Następnie zdobywała doświadczenie choreograficzne w Grupie Tańca Współczesnego ZA KULISAMI, z którą stworzyła dwie choreografie − Sacrum (2001) oraz No i co? (2003) − prezentowane m. in. w ramach Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie i podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.

 

Artystka jest laureatką pierwszej nagrody na XII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za spektakl Wycinanka (2004), zrealizowany wspólnie z Kamilą Jankowską i Kamilą Jezierską. Przedstawienie nagrodzono za „kreowanie wiarygodnej rzeczywistości scenicznej”. Wycinanka była również prezentowana i wyróżniana na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m. in. w Bytomiu, Gdańsku i Bremie). Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego PolemiQi w Warszawie (2004) spektakl otrzymał cztery „certyfikaty jakości” za: najlepszą inscenizację, osobowość sceniczną, najlepszą dramaturgię przedstawienia oraz nagrodę publiczności.

 

Od grudnia 2005 roku prowadzi Grupę Tańca Współczesnego – obecnie działającego pod nazwą Teatr SOMA.

Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia. Dzięki stypendium twórczemu na I półrocze 2006 roku zrealizowała spektakl solowy Introrsum. W ramach kolejnego stypendium − Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz Teatrem SOMA przygotowała przedstawienie 1023 kJ z (2011, premiera podczas VII edycji festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku; spektakl był także prezentowany był podczas Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2011).

 

Artystka zajmuje się również edukacją. Pracuje jako instruktor tańca współczesnego, wykładowca Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych przy Teatrze Zaczarowany Świat w Toruniu. Prowadzi także szereg zajęć i warsztatów z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała, współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi.

 

Regularnie bierze udział w wielu warsztatach tańca współczesnego u pedagogów polskich i zagranicznych, m. in. w coachingach dla profesjonalistów organizowanych przez Stary Browar w Poznaniu w ramach Alternatywnej Akademii Tańca. Uczestniczyła m.in. w warsztatach z Palle Dyrvall’em (2007), Nigelem Charnockiem (2008) i Michaelem Schumacherem (2010).

 

Strona internetowa artystki:

http://www.zawadzkataniec.art.pl

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia