ENG
A A A
 maj 2021 

Iwona Olszowska

tancerka | choreografka | pedagog

Iwona Olszowska – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego (specjalizacja: świadomość ciała, improwizacja kontaktowa oraz improwizacja jako performance); Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering®.

 

Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz na festiwalach tańca w Polsce

 

Swoją karierę taneczną rozpoczęła w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast”. Obok niej, pierwsze kroki na swojej twórczej drodze stawiały tam m.in. Marta Pietruszka i Katarzyna Skawińska. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST (1989). Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych organizowano tam warsztaty z podstaw techniki Limona oraz analizy ruchu Rudolfa Labana. Od 1989 roku kierownik artystyczny EST-u, realizującego obecnie projekty improwizacji strukturalnej, lecture-performance i site-specific.Tworzy cykl Obszar tańca w Teatrze BARAKAH.

 

Doświadczenie pracy z EST mają m.in. Janusz Skubaczkowski, Katarzyna Skawińska. Z zajęć Olszowskiej wyszły m.in. takie artystki, jak Dominika Knapik czy Magdalena Przybysz. Za granicą działają Ewa Szubstarska, Aneta Szydłak, Paweł Konior.

 

Jednak szersze oddziaływanie Iwony Olszowskiej ma zasięg ogólnopolski – przez szereg lat uczyła i uczy nie tylko w Krakowie, ale w Trójmieście, na festiwalach w Poznaniu, Bytomiu, Lublinie i Kaliszu oraz w Rzeszowie, Wrocławiu czy czy Kielcach  – gdzie spotykała się z kolejnymi grupami ludzi wkraczających w mniej lub bardziej profesjonalny w świat tańca.

 

Tworzy spektakle autorskie, solowe, choreografie dla zespołu EST, a także dla Polskiego Teatru Tańca. Realizowała także ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych (min. dla Teatru Rozmaitości w Warszawie, Narodowego Teatru Starego i Teatru im. Julisza Słowackiego w Krakowie). Prowadziła coachingi zakończone pokazami, m.in. Pan European Art. Laboratory w Willi  Decjusza, kilkakrotnie  Falling After Paxton w Toruniu, łodzi, Bialymstoku, Wrocławiu.

 

Brała udział w  projektach z Pracownią Fizyczną (Zdarzenia oraz wystawa w MS2  w Lodzi Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy,. O improwizacji tańca),  Renatą Piotrowską (Unknown), Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowski (B&B),  Marcinem Janusem, Magdą Przybysz (Serce zRozum), oraz w projektach międzynarodowych:  Liz Lerman Dance Exchange, Bliskość  Risy Jaroslow, Aurora Maidy Withers, Ocean Miasta  Pierre'a Deloche'a, Just say it  Michaela Schumachera, Samples project (projekt polsko-rumuńśki z EST.

 

Jako tancerka tańczy solowo, oraz z EST ostatnio również w przestrzeniach alternatywnych, improwizacje strukturalne, m.in. lecture performances: Serce zRozum, Bones Mind Moving – Moving Bones Mind, Falling after Paxton z EST/Hurtownią Ruchu, oraz site-specific z EST/Płaczące krzesła – Plac Bohaterów Getta, Tramwaj zwany podążaniem, Autoshow, Dziwne Nie_pokoje  oraz Jackiem Owczarkiem  projekt And we will dance together.

 

Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii,  Szwecji, Finlandii, Niemczech,  Austrii, Włoszech, Portugali, Izraelu, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii Otrzymała nagrody za choreografie oraz  za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego i programu ArtsLink w Nowym Jorku. Członkini Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2014.

 

Pedagog kursów instruktorskich, studiów zaocznych na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz warsztatów tańca i festiwali kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (m.in. Ukraina, Anglia, Rosja, Mołdawia, Niemcy, Włochy, Portugalia). Przez 8 lat uczyła studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Obecnie uczy także w Hurtowni Ruchu oraz w „Kontakcie. Przestrzeni ruchu i tańca” w Krakowie.

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia