ENG
A A A
 lipiec 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Sergey Basalaev

tancerz

Sergey Basalaev − pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Nowosybirsku. W 1991 roku ukończył tam szkołę baletową i został solistą tamtejszego Akademickiego Teatru Opery i Baletu. W 1993 roku przeniósł się do Sankt Petersburga, gdzie początkowo pracował w zespole Dołguszyna przy konserwatorium, a w latach 1995-98 był solistą Teatru Opery i Baletu im. Musorgskiego. W latach 1998 – 2001 był solistą Teatru Narodowego w Bratysławie. Sezon 1999/2000 spędził w Sanktpetersburskim Teatrze Baletu. W latach 2001-03 był solistą Baletu Narodowego Estonia w Tallinie, a od sezonu 2003/04 jest I. solistą warszawskiej sceny baletowej. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Baletowego im. Diagilewa w Moskwie (Nagroda specjalna, 1991), Konkursu Baletowego w Nowosybirsku (Grand Prix, 1992) i Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi (Nagroda dla najlepszego partnera, 1995).

 

Ma w repertuarze czołowe partie w najważniejszych baletach klasycznych: Zygfryda i Rotbarta w Jeziorze łabędzim, Księcia i Drosselmeyera w Dziadku do orzechów, Księcia Désiré i Carabosse w Śpiącej królewnie, Jamesa w La Sylphide, Alberta w Giselle, Luciena d'Hervilly w Paquicie, Basilia i Espadę w Don Kichocie, oraz Poetę w Sylfidach, Wielkiego bramina w Bajaderze. Tańczył teakże wiele partii solowych w baletach współczesnych choreografów, a wśród nich znalazły się: bohater tytułowy i Tybalt w Romeo i Julii Bieriozowa, Student i Książę Artynow w Aniucie Wasiljewa, Krassus w Spartakusie Sabovcika i Wesołowskiego, Escamillo w Carmen Balogha i Eka, Wronski w Annie Kareninie Smalakisa i Karenin w tym samym tytule Ratmanskiego, tytułowy Oniegin w balecie Cranko, Rivanel w Tristanie Pastora, Siostra przyrodnia w Kopciuszku, Starzec w Święcie wiosny oraz  Ojciec w Synu marnotrawnym (w ramach wieczoru Opowieści biblijne).

 

oraz czołowe role w baletach Borisa Ejfmana: Czerwona Giselle, Czajkowski, Rosyjski Hamlet i Musagète,  Siostry przyrodniej w Kopciuszku, Starca w Święcie wiosny oraz  Ojca w Synu marnotrawnym (w ramach wieczoru Opowieści biblijne).

 

Partnerował wielu znanym balerinom rosyjskim ze sławną Ludmiłą Siemieniaką na czele.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia