ENG
A A A
 sierpień 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Karolina Jupowicz

tancerka

Karolina Jupowicz − pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego. W 1986 roku  rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W latach 1991 i 1993 była laureatką II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku, a w 1993 roku brała udział w I Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Nagoi. W 1995 r. zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku. W roku 1995 ukończyła naukę w Państwowej Szkole Baletowej i została zatrudniona w zespole Baletu Teatru Wielkiego, a rok później została jego solistką. W 1999 roku znalazła się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi. Jest laureatką prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera za rok 1999 za kreacje aktorską w balecie Panna Julia, przyznawanej przez Związek Aktorów Scen Polskich. W 2000 roku otrzymała tytuł pierwszej solistki.

 

Na scenie kreuje postaci pełne temperamentu, do najwybitniejszych jej osiągnięć należą: Julia w Romeo i Julii, Aurora w Śpiącej królewnie, wspomniana Panna Julia, Gamzatti w Bajaderze. Występowała gościnnie w Operze Nova w Bydgoszczy jako Pani Twardowska w balecie Pan Twardowski

 

Najważniejsze partie: Solistka w Sylfidach, Marzenie w Fortepianissimo, Lalka i Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Narzeczona i Pas de quatre, Pas de trois, Hiszpańska Księżniczka i Węgierska Księżniczka w Jeziorze łabędzim, królewna Aurora, Wróżka Beztroski, Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie, Pani R. w Grach, Solistka w Trzeciej symfonii, Julia w Romeo i Julii, rola tytułowa w Pannie Julii, Marina w Greku Zorbie, Milady w Trzech muszkieterach, Lise w Córce źle strzeżonej, Gamzatti w Bajaderze, Solistka w Serenadzie, Młoda dziewczyna w Coś jakby, Solistka trzecia w Musagète, Egina w Spartakusie, Pani Twardowska w Panu Twardowskim oraz partie solowe w baletach: Tylko miłość..., Kilka krótkich sekwencji, Alpha Kryonia Xe, Święto wiosny, Petite Mort, Trzecia symfonia, Kurt Weill, Pieśń o nocy, Pocałunki, I przejdądeszcze... Ostatnio: Wybrana w Święcie wiosny Niżyńskiego.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia