ENG
A A A
 sierpień 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Dominika Krysztoforska

tancerka

Dominika Krysztoforska − pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego. Jest absolwentką warszawskiej szkoły baletowej (1994). Rok wcześniej została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku, otrzymując tam I nagrodę w kategorii juniorek. Po ukończeniu szkoły została zaangażowana do zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Warszawie. Już w pierwszym sezonie zadebiutowała jako Odetta w Jeziorze łabędzim, zwracając powszechną uwagę na swoje nieprzeciętne zdolności. Rok 1996 przyniósł artystce Brązowy Medal na II Światowym Konkursie Baletowym w Nagoi, Medal Wójcikowskiego przyznawany dorocznie najzdolniejszemu polskiemu tancerzowi młodego pokolenia oraz tytuł solistki. Dwa lata później została pierwszą solistką baletu Teatru Wielkiego − Opery Narodowej.

 

W swoim repertuarze umiejętnie łączy partie klasyczne ze współczesnymi o dużym ładunku dramatycznym i wyjątkowej plastyce ruchu. Dlatego też obok Odetty czy Królowej Zimy w Dziadku do orzechów z powodzeniem kreuje role M. w Carmen Eka, Pani von Meck w Czajkowskim Ejfmana, czy Blancheflor w Tristanie Pastora. W 2011 roku uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Najważniejsze partie: Odetta-Odylia w Jeziorze łabędzim, partia tytułowa w Giselle, Wróżka Delikatności w Śpiącej królewnie, Królowa Śniegu w Dziadku do orzechów, Marina w Greku Zorbie, Królowa w Trzech muszkieterach, Pani T. w Grach, partia solowa w Carmina burana, role Żony, Faszystki i Nauczycielki w La dolce vita, Frygia w Spartakusie, Nedieżda von Meck w Czajkowskim, Solistka w Musagète, M. w Carmen, Wdowa w Harnasiach, Madame Łarina w Onieginie, Barbara Radziwiłłówna w Panu Twardowskim, Betsy w Annie Kareninie, Blancheflor w Tristanie, Matka Fryderyka i George Sand w Chopinie, artyście romantycznym, Wróżka Delikatności i Kopciuszek w Śpiącej królewnie, Druga Aria w In Light and Shadow, Wróżka Chrzestna w Kopciuszku oraz partie solowe w baletach Alpha Kryonia XePetite Mort i Trzecia symfonia „Pieśń o nocy”.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia