ENG
A A A
 sierpień 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Vladimir Yaroshenko

tancerz

Vladimir Yaroshenko − pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Sławiańsku nad Kubaniem w Rosji. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Krasnodarze. Tam też podjął swoja pierwszą pracę w Krasnodarskim Teatrze Baletu Jurija Grigorowicza (od 2003 roku – solista, od 2006 – pierwszy solista). Następnie krótko występował w Teatrze Muzycznym w Lublinie (2007), w tym samym roku został zaangażowany do zespołu baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako koryfej. W 2009 roku otrzymał awans na solistę, od 2010 roku jest pierwszym solistą.

 

W Krasnodarze tańczył m.in. w: Dziadku do orzechów (Król Myszy), Jeziorze łabędzim (Rotbart i Zygfryd), Rajmondzie (Grand Pas i Abderachman), Romeo i Julii (Tybald i Romeo), Złotym wieku (Agitator), Korsarzu (Birbanto), Legendzie o miłości (Ferhad) i Iwanie Groźnym (rola tytułowa).

 

W Warszawie artysta poszerzył swój repertuar o partie klasyczne i współczesne, w tym m.in. Księcia i Dziadka w Dziadku do orzechów, Pas d’acton w Bajaderze, oficera w Annie Kareninie, Lenskiego w Onieginie, Nowego Orfeusza i inne patie w Kurcie Weillu, Chopina w Chopinie, artyście romantycznym, Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie, Księcia w Kopciuszku, Naszego w I przejdą deszcze…, Młodzieńca w Święcie wiosny Niżyńskiego, Wybrańca w Święcie wiosny Béjarta oraz partie solowe w choreografiach: Pocałunki, Concerto Barocco, Wacław, To tylko iluzja.Ostatnie kreacje to:  Solor i Złoty Bożek w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa) Tchnienie w I przejdą deszcze... (Krzysztof Pastor) Kain w Kainie i Ablu (kreacja, Emil Wesołowski; w ramach wieczoru Opowieści biblijne), Serafin współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów (kreacja, Jacek Przybyłowicz; w ramach wieczoru Opowieści biblijne), Abel w Kainie i Ablu(Emil Wesołowski), Oberon w Śnie nocy letniej (John Neumeier), Pierwsza Aria w In light and shadow (Krzysztofa Pastor), Basilio w Don Kichocie (Alexeia Fadeyechev).

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia