ENG
A A A
 kwiecień 2021 
Romana Agnel - fot. Tomasz Korczyński

Romana Agnel

tancerka | choreografka | pedagog

Romana Agnel tancerka, choreografka, pedagog tańca,  historyk sztuki; założycielka, dyrektor naczelny i artystyczny  jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (dawniej „Ardente Sole”) – miejskiej instytucji kultury w Krakowie.

 

Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na paryskim Uniwersytecie Sobrony.We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych („Le Ballet Légenda'ire d'Ile de France”, „Le Bal Paré” , VII Konserwatorium w Paryżu, „Thěâtre Baroque de France”). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie.

 

Artystka wielokrotnie współpracowała z wybitnymi osobowościami świata baletu i muzyki. Przygotowała choreografie do wielu oper barokowych, klasycznych i staropolskich prezentowanych na scenach w kraju i zagranicą. Uczestniczyła m.in. w realizacji spektakli pod dyrekcją J.-C. Malgoire'a. Prezentowała również tańce historyczne z towarzyszeniem wybitnych wirtuozów, m.in. E. Stefańskiej, U. Bartkiewicz, K. Weissa (klawesyn) i J. Ter Lindena (wiolonczela barokowa).

 

Jako tancerka i choreograf współpracuje z licznymi teatrami w Polsce, Warszawską Operą Kameralną, Zamkami Królewskimi w Krakowie, Warszawie i Niepołomicach oraz wieloma innymi instytucjami w kraju i zagranicą. Ponadto prowadzi zajęcia z tańców historycznych na Akademiach Muzycznych w Krakowie i w Łodzi oraz liczne kursy w swoich specjalizacjach.

 

Romana Agnel jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Festiwalu Tańców Dworskich, który co roku  odbywa się w sierpniu w Krakowie.

 

Artystka od lat promuje w kraju i za granicą klasyczny taniec indyjski bharatha natyam, będąc jednocześnie ambasadorem polskiego i europejskiego tańca w Indiach. W Paryżu uczestniczyła w spektaklach tańca indyjskiego zespołu „Tilak”. Wspólnie z M. Pomianowską i jej zespołem oraz z S. Bhattacharyą zrealizowała spektakl pt. Polska-Indie: Konwersacje. Tancerka, kolejno w latach 2009, 2010 i 2011, odbyła trzy artystyczne tournèe na zaproszenie tancerzy i instytucji kulturalnych Indii, gdzie prezentowała, m.in. podczas Indyjsko-Europejskiego Festiwalu Tańca (organizowanego przez Alaknanda Institute For Performing Arts), dworski taniec europejski i polski oraz prowadziła warsztaty taneczne.

 

Artystka jest laureatką II nagrody paryskiego konkursu „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego oraz nagrody im. Zofii Rayzacher przyznanej podczas IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2009 roku została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. W 2010 oku. odebrała odznaczenie  przyznawane przez prezydenta miasta Krakowa:  „Honoris Gratia”–  zasłużeni dla miasta Krakowa i jego mieszkańców.

 

Romana Agnel jest również autorką kilku publikacji dotyczących zagadnień tańca historycznego, m.in.


1) Istota i znaczenie gestu w operze i balecie XVII i XVIII w. [w:] Improwizacja w muzyce baroku, red. M. Zieliński, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2004;


2) Podstawowe formy tańca dworskiego w okresie baroku [w:] W kręgu tańca barokowego, red. P. Grajter, Akademia Muzyczna im. G i K. Bacewiczów w Łodzi, Łódź 2007;


3) The Origins and the Symbolism of the Polonaise [w:] Vom Schäferidyll zur Revolution. Europäische Tanzkultur im 18. Jahrhundert. 2. Rothenfelster Tanzsymposion, red. U. Schlottermüller, H. Weiner, M. Richter, Freiburg 2008.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia