ENG
A A A
 sierpień 2020 

Magdalena Reiter

tancerka | choreograf

 

Magdalena Reiter − choreograf i tancerka. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku (1987-96) oraz PARTS (Performing Arts Research and Training Studios) Anny Teresy de Keersmaker w Brukseli (1996-99). Od 2002 roku mieszka i pracuje w Ljubljanie (Słowenia). W latach 1999-2003 była związana z teatrem Dada von Bzdülöw z Gdańska (udział w spektaklach Apartament nr 7, Dialogus in conventione). Jako tancerka pracowała z Avi Kaiserem, Johanne Saunier , Mateją Bučar, Matjažem Faričem , Goranem Bogdanovskim, Brane Potočanem i innymi artystami.

 

Jako choreograf  w teatrze pracowała z belgijską grupa teatralną De Tijd nad spektaklem La Maladie de la Mort oraz przy operze Die Entführung aus dem Paradies w Operze Flamandzkiej. Współpracuje ze słoweńską reżyserką Mateją Koleżnik.

 

Jest autorka następujących choreografii: Wszystkie apropos, W błogosławionym nawiasie,  Uwaga, Forma interrogativa, Moment - studium zatrzymanego czasu, Solo, Heksamiton, Insomnia, 36,5°C dla Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, Modus vivendi. Spektakle te były wystawiane w Polsce (m.in. w ramach Gdańskiej Korporacji Tańca, Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca w Poznaniu), na Słowenii, w Belgii, we Francji, w Anglii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Holandii, we Włoszech, w Chorwacji, Albanii oraz w Bośni i Hercegowinie.

 

Jej choreografie były nagradzane podczas międzynarodowych imprez. Na II festiwalu słoweńskiego tańca, Moving Cake 2005 Forma interrogativa otrzymała nagrodę przyznaną przez międzynarodowe jury. Na VIII festiwalu Teaterfest w Sarajewie wyrózniono spektakl Moment − studium zatrzymanego czasu.

 

Reiter dwukrotnie była  nominowana do nagrody „Povodni mož" za najlepszy spektakl tańca współczesnego w Słowenii:  roku 2003 za choreografię  Forma interrogativa i roku 2004 za Moment − studium zatrzymanego czasu.

 

Artystka zajumje się także edukacją, prowadząc warsztaty oraz lekcje tańca współczesnego na akademii SEAD w Salzburgu, a także w innych miejscach i krajach (Gandawa, Awinion, Ljubljana, Gdańsk, Poznań).

instytucje

 

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia