ENG
A A A
 kwiecień 2021 
Andrzej Adamczak, fot. A.Grabowski

Andrzej Adamczak

tancerz | choreograf | pedagog

Andrzej Adamczak – tancerz, choreograf, I solista Polskiego Teatru Tańca-Baletu Poznańskiego. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu i pedagogikę baletu na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Warszawie. Był solistą baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatru DNA przy Operze Szczecińskiej.

 

Pracę sceniczną rozpoczął w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie tańczył przede wszystkim w repertuarze klasycznym, neoklasycznym i charakterystycznym (Giselle, Szecherezada, Ognisty ptak, Popołudnie Fauna, Harnasie, Grek Zorba), ale wybrał taniec współczesny, w którym realizuje się jako wykonawca i choreograf. 

 

Jeszcze w Teatrze Wielkim wziął także udział w spektaklach Ewy Wycichowskiej - Jezioro łabędzie (1995) oraz Pawła (obecnie: Mikołaja) Mikołajczyka – Dobranoc (1997). Z Mikołajczykiem kontynuował współpracę w ramach projektu Żegnaj, Polsko (2001) zrealizowanego w szczecińskiej Operze na Zamku. Była to premiera autorskiego teatru prowadzonego przez Mikołajczyka w Szczecinie pod nazwą „Teatr Tańca DNA – taniec zakodowany genetycznie”.

 

W 2001 roku związał się z Polskim Teatrem Tańca.. Obecnie tańczy w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca, m.in. w choreografiach Ewy Wycichowskiej, Ohada Naharina, Yossi Berga, Jacka Przybyłowicza, Istvana Yuhos-Putto i Thierry Vergera i Jo Strømgrena. 

 

Zrealizował wiele spektakli dla Atelier Polskiego Teatru Tańca: m.in. JA-JO (2002), ...szparagijem (2002), Wchodzę (2004), Scan (2006), Trzy siostry – Wyobrażenie (2009) i Polskiego Teatru Tańca: Chopin – Fresh Fruits (2010), Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach (Teatr Wielki w Łodzi we współpracy z Polskim Teatrem Tańca – 2011).  

W listopadzie 2013 roku zrealizuje on spektakl pt. Volta do muzyki Iwo Borowczyka. Sztuka ta powstanie w ramach programu Agon. Program zamówień kompozytorsko-choreograficznych ogłoszonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Jako pedagog i choreograf współpracuje z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Jest również pedagogiem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego, organizowanych przez PTT.

 

Dwukrotnie (2003 i 2005) otrzymał główną nagrodę za najlepszą choreografię współczesną na Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku oraz nagrodę za najciekawszą choreografię na II Ogólnopolskim Konkursie Baletu Najmłodszych Tancerzy (2006). Jest laureatem Nagrody dla Młodych Twórców Miasta Poznania (2004) i Medalu Młodej Sztuki (2009).

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia