ENG
A A A
 sierpień 2020 
Anna Gruszka, fot. A. Grabowski

Anna Gruszka

pedagog | tancerka

Anna Gruszka - solistka, pedagog, asystentka choreografa i kierownik działu artystycznego w Polskim Teatrze Tańca, z którym jest związana od 1993 roku.


Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi i pedagogikę tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1983 –1993 była solistką baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Tańczyła główne role w spektaklach Graya Veredona (Sen nocy letniej , Amadeusz Romeo i Julia), Antala Fodora (Próba), Giselle Corrallego i Perrota, Dziadku do orzechów Śliwy i Kopciuszku Fokiny. Była Ofiarowaną w Świecie wiosny Ewy Wycichowskiej, tańczyła również w Niebezpiecznych związkach, Tangu z Lady M. i ...a ja tańczę w jej choreografii a także w Pół dnia Północy Matsa Eka i Wo – men w pomidorach Yossi Berga.


Jest pedagogiem tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Specjalizuje się także w technikach tańca współczesnego i barre au sol. Prowadzi kursy w ramach Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu. 

 

W roku 2011 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Gloria Artis.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia