ENG
A A A
 sierpień 2020 

Mariola Hendrykowska

tancerka

Mariola Hendrykowska – tancerka, asystent choreografa i inspicjentka w Polskim Teatrze Tańca.

 

W poznańskiej szkole baletowej, którą ukończyła w roku 1970, uczyła się od najlepszych: Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, Teresy Kujawy, Władysława Milona, po dyplomie Conrad Drzewiecki zaangażował ją do baletu Opery Poznańskiej. W roku 1973 uczestniczyła w historycznej chwili, w której powołano do istnienia Polski Teatr Tańca – Balet Poznański i pozostaje z nim związana do dziś.

 

Tańczyła partie solowe w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca od „Adagietta”, „Les Biches”, „Marsa i Flory”, „Pieśni o nocy” i „Wodnicy” Conrada Drzewieckiego do „Faust goes rock”, „Mozart a piacere” i „Skrzypka Opętanego” Ewy Wycichowskiej.

 

Była pierwszą solistką i kierownikiem baletu, obecnie pełni funkcje asystenta choreografa i inspicjenta. Wciąż bierze udział w spektaklach Teatru (...a ja tańczę, Transss..., szparagijem, 3x3).

 

Jest laureatką licznych nagród, otrzymała m.in. Odznakę Honorową Miasta Poznania, Medal 200-lecia baletu polskiego, Medal Bogusławskiego, Nagrodę Białego Bzu, tytuł Najpopularniejszego Aktora Wielkopolski, Medal Zasłużonego dla Wielkopolski oraz Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia