ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Agata Maszkiewicz

 Agata Maszkiewicz – urodzona w Warszawie choreografka i performerka. Pracuje głównie w Austrii i we Francji, ale także w Poznaniu, we współpracy z Art Stations Foundation (program Stary Browar Nowy Taniec). W 2009 ukończyła studia taneczne w Institute of Dance Arts na Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu. Jest stypendystką programu danceWEB 2006. W 2007 kontynuowała edukację w Centrum Choreograficznym w Montpellier jako uczestniczka programu ex.er.ce. pod kierownictwem Xaviera Le Roy’a.


Współpracuje z innymi artystami – m.in. z kolektywem Superamas (You Dream, Big 3, Casino), Ivaną Müller (60 minutes of opportunism), Alix Eynaudi (Komposition, The Visitants, long long short long short) i Anne Juren (Komposition).Niektóre z tych prac można było obejrzeć również w Polsce – Big 3 podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie, czy Komposition (Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, Poznań 2011).


Artystka tworzy również własne spektakle – do tej pory m.in. Snowflakes (premiera 2008, Sommerszene w Salzburgu), solowa Polska (2009) i Don Kiewicz i Sanczo Waniec (2011) – dwie ostatnie miały premiery w Brut Theater w Wiedniu. Krajowa premiera pierwszej solowej pracy artystki, Polski, odbyła się w poznańskim Starym Browarze (2009), spektakl był również prezentowany na wielu polskich festiwalach i przeglądach (m.in. Warszawska Scena Tańca 2012; Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie, 2014; X Mandala Performance Festival 2014).


Jesienią 2013 roku zrealizowała swoją najnowsza pracę, duet Pojedynek z udziałem Agnieszki Dmochowskiej-Sławiec i Karen Lambæk. Obecnie spektakl ma nowa obsadę – występuje w nim sama choreografka wspólnie z Anouk Gonzalez.

 

W swoich pracach wykorzystuje choreografię jako podstawowy środek dramaturgiczny. Interesuje ją taniec w szerokim znaczeniu, rozumiany jako mniej lub bardziej zorganizowany ruch, niekoniecznie ludzkich ciał. Punktem odniesienia jest dla niej otaczająca rzeczywistość społeczna, którą stara się przekształcać na scenie – czasem w sposób poetycki, innym razem humorystyczny.
Prace artystki były pokazywane w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, w Izraelu, na Węgrzech, w Niemczech oraz Czechach.

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia