ENG
A A A
 listopad 2020 

Paweł Chynowski

krytyk

Paweł Chynowski teatrolog, krytyk baletowy, librecista i wydawca, pełnomocnik dyrektora Polskiego Baletu Narodowego. Ukończył filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, jednak już podczas studiów rozpoczął współpracę z redakcjami „Ruchu Muzycznego” i „Życia Warszawy” jako dziennikarz, krytyk publicysta kulturalny i baletowy. Był także korespondentem „Dance Magazine” (USA) i „Ballett International” (RFN), twórcą haseł dot. polskiego baletu dla „Encyklopedii muzycznej PWM”, „Polskiego słownika biograficznego” i do amerykańskiej „International Encyclopedia of Dance”.

 

Był inicjatorem licznych przedsięwzięć promujących taniec w Polsce: magazynu baletowego „Taniec” (redaktor, Poznań i Warszawa), Medalu Wójcikowskiego, przyznawanego corocznie przez Polski Teatr Tańca najlepszemu tancerzowi młodego pokolenia, obchodzenia w Polsce Międzynarodowego Dnia Tańca, obchodów 200-lecia polskiego baletu w 1985 roku organizowanych przez Teatr Wielki w Warszawie. Następnie, już jako dramaturg Teatru Wielkiego i doradca ds. baletu, stworzył Warszawskie Dni Baletu i ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Wacława Niżyńskiego. Od 1992 do 2009 roku był kierownikiem literackim Teatru Wielkiego  Opery Narodowej, twórcą programów teatru i licznych publikacji. Od 2009 roku jest pełnomocnikiem dyrektora naczelnego TW-ON do spraw baletu. Jest jednocześnie współpracownikiem i zastępcą dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora, z którym tworzy nowe oblicze tego zespołu.

 

Paweł Chynowski jest również autorem librett baletowych: Stanisław i Anna Oświecimowie (Warszawa, 1976; Gdańsk 1992; Poznań 2009), Mit o Aleksandrze (1978, balet nie zrealizowany), Nasz Niżyński (Warszawa, 1989), Muzy Chopina (Warszawa, 1991), Hrabia Monte Christo (Poznań, 2005), a także adaptacji libretta Dziadka do orzechów (wspólnie z choreografem Sławomirem Woźniakiem, Teatr Wielki w Poznaniu, 2006). Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz medalami im. Diagilewa, Niżyńskiego, Bogusławskiego, Chopina i Szymanowskiego oraz 200-lecia Polskiego Baletu.  

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia