ENG
A A A
 maj 2021 

Jacek Krawczyk

tancerz | choreograf

Jacek Krawczyk tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty-tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA – The International Federation of Actors oraz EON - The European Network of Independent Theatre Makers/ W latach 1987 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu oraz tancerz/tacerz w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co dało początek Sopockiemu Teatrowi Tańca (do marca 2010 działającemu pod nazwą Teatr Okazjonalny). Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi, tj. z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu Casanovaw reżyserii Jacka Bunscha), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do Dziadów Adama Mickiewicza), oraz z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Artonik.

 

W 2008 roku zrealizował spektakl Infantka dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji Carmen w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie (2006). W roku 2010 pod szyldem Sopockiego Teatru Tańca jako reżsyer i choreograf zreazliozował spektakl Vitruvian man. Preludium, inspirowany studium Witruwiusza i rsłynnym rysukiem człowieka witruwańskiego autorstwa Leonadra da Vinci. Przedstawienie jest współczesnym studium na temat ludzkiego ciała, ciała tancerza w ruchu, w konkretnej przestrzeni, a także analizy możliwości ekspresyjnych w określonych warunkach. Oprócz choreografa w spektaklu występuje Katarzyna Antosiak.

 

Rok 2012 jest rokiem szczególnym dla założycieli Sopckiego Teatru Tańca: Joanna Czajkowska (młodsza część tandemu Sopckiego Teatru Tańca) obchodzi 15-lecie pracy choreograficzneja Jacek Krawczyk  – 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 1 maja w Sopocie odbył się benefis zespołu, podczas którego oprócz założycieli grupy wystąpili związani i zaprzyjaźnieni z nią tancerzez i twórcy.

 

Jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Klubu „Żak” w Gdańsku i w Sopockiej Scenie Off de Bicz. W latach 2004, 2006, 2009 i 2010 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W roku 2006 był nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”. W roku 2005 został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2za reżyserię i choreografię dwóch spektakli,  Kwadrat. Wersja 6 i Helikopter Tanz Streichquartett. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006). W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził kurs teoretyczny Taniec i systemy ruchowe w kulturze na kierunku kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W sezonie 2008/2009 kreował główną rolę w trzeciej części spektaklu MEN’S DANCE w Operze Bałtyckiej (Tamashi, chor. Wojciech Misiuro), w sezonie 2009/2010 tańczył solową partię w operze Rusałka w Teatrze Wielkim w Łodzi.

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia