ENG
A A A
 maj 2021 
Bożena Zezula

Bożena Zezula

tancerka | choreograf

Bożena „Zezula” Krypel  – tancerka, aktorka, choreograf, wokalistka. Edukację w zakresie tańca współczesnego i świadomości ciała zdobywała u Leszka Bzdyla, Imre Thormana, Melissy Monteros, Wojciecha Mochnieja, Charlotte Vincent, Tero Saarinena, Martina Kilvady, Grzegorza Brala, Andrzeja Moguczego, Chiharu Mamiya oraz Jana Peszka.W latach 1994-2000 była aktorką Teatru Dada von Bzdülöw. Wystąpiła m.in. w spektaklach Pawana na cześć miłości oraz Łapiti kontra reszta świata – oba zrealizowane zostały przez zespół Bzdyla i Chmielewskiej w Teatrze Miejskim w Gdyni. W roku 2000 wraz z Mileną Rewińską i Tomaszem Lipskim założyła grupę LipZezRew, która do tej przygotowała pory dwie premiery. Od roku 2005 jest aktorką sopockiego Teatru Patrz Mi Na Usta Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza. Brała udział w Varietes CameLeon i Różanej Górze (sopocki klub Sfinks).

 

Jako niezależna tancerka brała udział w spektaklu Kwadrat. Wersja 6 Teatru Okazjonalnego (obecnie: Sopocki Teatr Tańca). W latach 1997-2008 współpracowała z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, gdzie wystąpiła w spektaklach Julii Wernio, Mirosława Kocura i Adama Ferencego. Jako asystentka choreografa dwukrotnie pracowała wraz z Jerzym Bielunasem (101 dalmatyńczyków, Czarnoksiężnik z krainy Oz). W 2005 roku w Promocyjnym Klubie Muzycznym „Burdl” zorganizowała Spotkania Kulturalne „Zarzuella zaprasza”. W tym samym miejscu, a także w gdańskim Dworku Artusa prowadziła zajęcia taneczne. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Dance Festival Explosive w Bremen, U Passages w Nancy (Francja) oraz podczas Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca (Gdańsk). Współpracowała z zespołem muzycznym Mordy, z którym wystąpiła na płytach  Antrology, Of' Fruit, Zapiski ze strychu. W latach 1997-2000 śpiewała w chórach: Cantores Minores Gedanenses, którego założycielem i dyrygentem był prof. Joachim Gudel, oraz Kapela Mariacka pod kierunkiem mgr Joanny Orzeł i prof. Bogusława Grabowskiego.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia