ENG
A A A
 październik 2020 

Gosia Mielech

tancerka | choreografka | pedagog

Gosia Mielech – tancerka, choreografka, nauczycielka GaGa oraz pedagog tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczynskiej (2007) oraz Gaga Teacher’s Training Course w (2018) pod kierownictwem artystycznym Bosmat Nossan i Saar Harari oraz opieką mentorską Ohada Naharina.

 

W latach 1999 – 2007 tańczyła w spektaklach baletowych w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Jako tancerka Polskiego Teatru Tańca od 2007 do 2012 roku na stanowisku solistki zespołu artystycznego brała udział w spektaklach stworzonych przez polskich i zagranicznych choreografów, takich jak: Ohad Naharin (Minus 2), Yossi Berg (Wo-man w pomidorach), Jacek Przybyłowicz (BaroccoNaszyjnik gołębicy), Ewa Wycichowska (Wiosna – EffathaFootBall@Walka karnawału z postem), Gunhild Bjørnsgaard (Winter – A Silent Sleep), Susanne Jaresand (En face), Paulina Wycichowska (DesertAlexanderplatz), Andrzej Adamczak (Permanentnie – przypadkowe), Thierry Verger (Lato – Red Sun) i inni. Podczas pracy w Polskim Teatrze Tańca, wraz z Zofią Jakubiec oraz Pawłem Matyasikiem współtworzyła spektakl Nienasycenie, który był prezentowany podczas festiwali w kraju i zagranicą.

 

Na co dzień związana z DanceLab – projektem artystycznym, który zainicjowała w 2012 roku. Przez lata istnienia projektu stworzyła e jego ramach spektakle: Sababa, Anonymous, I’mperfect. a także spektaklu NILREB. NILREB został zaprezentowany w Uferstudios w Berlinie, jako zwieńczenie kilkutygodniowej rezydencji artystycznej przyznanej Gosi Mielech i Zofii Jakubiec przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Mica Moca Project w Berlinie. W ramach pracy w DanceLab zaprasza do współpracy także gościnnych choreografów, m.in. Shi Pratt, która We Bleed The Same Color.


Swoje spektakle Mielech prezentuje zarówno w Polsce (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław), jak i na świecie (Londyn, Lizbona, Jerozolima, Tel Awiw, Sztokholm, Berlin, Moss, Norymberga).

Jako niezależna artystka współtworzyła spektakl solowy zatytułowany Sacre w reżyserii Krzysztofa Raczkowskiego (2013). Kreacja ta została zaprezentowana w ramach VIII Festiwalu Wiosny, a także X Wiosny Baletowej – oba wydarzenia były organizowane przez Teatr Wielki w Poznaniu.


Zaangażowana jest w wiele prestiżowych działań artystycznych, współpracowała z duetem izraelsko-holenderskim Uri Ivgi & Johan Greben. Tańczyła w nowych produkcjach oraz w istniejącym repertuarze Ivgi & Greben, a także wzięła udział w projekcie Collective Jumps w choreografii Isabelle Schad (2014), w ramach programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec prowadzonego przez Art Stations Foundation. Wzięła udział w multimedialnym widowisku tanecznym Ksenofonia. Symfonia dla innego w reżyserii Jana Komasy, którego premiera odbyła się podczas Malta Festival w Poznaniu (2016).


Jako choreografka na zaproszenie Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz Ogólnokształcące Szkoły Baletowej w Poznaniu wzięła udział w polsko-izraelskiej wymianie artystycznej. Podczas pobytu w Tel Awiwie prowadziła próby oraz warsztaty mistrzowskie dla studentów Ironi Alef High School of Arts and Sciences w Tel Awiwie.

 

Jest artystycznie zaangażowana w różne, interdyscyplinarne projekty artystyczne, zarówno jako wykonawczyni, jak i choreografka, a także sprawuje opiekę artystyczną nad teledyskami muzycznymi oraz sesjami zdjęciowymi. Współpracuje m.in. z: Ray Wilson, Apparat oraz dj An on Bast.

Jako pedagog Mielech uczy swojego repertuaru z DanceLab na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Prowadzi warsztaty z GaGa, tańca współczesnego, improwizacji, m.in. w Nowej Zelandii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Polsce, Szkocji, Francji, Austrii, Tajlandii, Izraelu. Jako gościnny pedagog współpracuje m.in. ze Scottish Dance Theatre, Regionteater Västw Szwecji i Bangkok City Ballet

 

Jest twórczynią GoPiYoga – autorskiej formy ruchu przeznaczonej (nie tylko) dla tancerzy.

 

Otrzymała ona nagrodę Najbardziej abstrakcyjna idea podczas Festiwalu Licht. Blicke w Norymberdze.

 

https://www.gosiamielech.com 

 

 

 

 

 

 

 

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia