ENG
A A A
 lipiec 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Jacek Tyski

tancerz | choreograf

Jacek Tyski – solista Polskiego Baletu Narodowego, tancerz, choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza. W 1993 roku zdobył I Nagrodę w kategorii juniorów VIII Konkursu Tańca w Gdańsku, a w 19994 roku - II Nagrodę Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Tancerzy „Prix de Lausanne”, Lozanna, Szwajcaria (stypendium do Hamburskiej Szkoły Baletowej Johna Neumeiera). Naukę kontynuował w Hamburskiej Szkole Baletowej Johna Neumeiera (lata 1994-1995). Od 1995 roku pracował w Balecie Hamburskim. W 2000 roku przeniósł się do zespołu Compaña Nacional de Danza Nacho Duato, gdzie tańczył do 2004 roku. W latach 2004-2007 był solistą baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2007 roku wyjechał do Las Palmas współtworzyć Ballet de Gran Canaria. Od stycznia 2007 roku jest prezesem Fundacji „Centrum Tańca Współczesnego”. W 2009 powrócił do Warszawy jako solista Polskiego Baletu Narodowego. Na stołecznej scenie wykonuje partie demi-klasyczne i współczesne w całym repertuarze. Występował jako: Zła wróżka Carabosse i Kot w Butach w Śpiącej królewnie, Benvolio w Romeo i Julii, Książę, Rycerzyk  i tancerz tańca chińskiego w Dziadku do orzechów, Siostra Przyrodnia w Kopciuszku, Zawistny Baron w Tristanie, fakir Magdawieja i Złoty Bożek w Bajaderze, solista w Alpha Kryonia XE, Kilku krótkich sekwencjach, III Symfonii Pieśń o nocy, Serafin współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów Jacka Przybyłowicza, Nasz-Inny w I przejdą deszcze… i solista w The Green. Zabłysnął także w choreografiach Jiri’ego Kiliana: Svadebce i Sechs tänze, zaprezentowanych w ramach wieczoru baletowego w 2006 roku na scenie TW-ON. Ma na swoim koncie liczne prace choreograficzne stworzone m.in. podczas warsztatów choreograficznych „Kreacje”, a także na zamówienie teatrów i festiwali.

 

Prace choreograficzne: For a While, tancerze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (2006, IX European Dance Festival, Limassol, Cypr), Donna, Ballet de Gran Canaria (2007, Las Palmas, Hiszpania), Święto wiosny, Stowarzyszenie Form Twórczych „Fulltura” (2008, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa), Sny, Kielecki Teatr Tańca (2009, Kielce), Donna, Polski Balet Narodowy (2009, I Warsztat Choreograficzny), Tańczący z Chopinem, Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza (2010, Warszawa), For a While, Polski Balet Narodowy (2010, II Warsztat Choreograficzny), W poszukiwaniu kolorów, Polski Balet Narodowy (2010), III Symfonia Witolda Lutosławskiego, Program edukacyjny „Rytm” (2010, Warszawa),  Popołudnie fauna, Polski Balet Narodowy (2011, III Warsztat Choreograficzny), Body Language, Program Edukacyjny Teatru Wielkiego (2011, Warszawa), Spacer (2012, III Warsztat Choreograficzny), Suita Carmen (w ramach wieczoru Odcienie namiętności), 2013 Opera na Zamku w Szczecinie, Hamlet (2013, Polski Balet Narodowy, Warszawa).

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia