ENG
A A A
 sierpień 2021 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Paweł Koncewoj

tancerz

Paweł Koncewoj – pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Berezynie na Białorusi jako Pavel Kantsavy. Tańca uczył się początkowo w Państwowej Szkole Baletowej w Mińsku, następnie w Państwowej Szkole Baletowej w Krasnodarze i w Państwowym Instytucie Kultury w tym samym mieście. W 2003 roku rozpoczął pracę jako tancerz w Krasnodarski Teatr Baletu Jurija Grygorowicza. W 2007 roku przyjechał do Polski i zaangażował się jako solista do baletu Teatru Muzycznego w Lublinie. W tym samym roku przeniósł się do Warszawy do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2009 roku awansował na stanowisko solisty Polskiego Baletu Narodowego.

 

Na warszawskiej scenie wykreował wiele pierwszoplanowych ról w repertuarze klasycznym i współczesnym. Widzowie podziwiają go jako Tristana i Zawistnego barona w Tristanie, Księcia w Dziadku do orzechów, Mercutia w Romeo i Julii, Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie, Błazna w Kopciuszku i Syna w Synu marnotrawnym. Wykonuje także partie: Złoty Bożek i fakir Magdawieja w Bajaderze, Brat Klary i Taniec rosyjski w Dziadku do orzechów, Benno w Jeziorze łabędzim, Solista bolera oraz Mistrz (Schumann) w Chopinie, artyście romantycznym, Lewin w Annie Kareninie, Para Naszych w I przejdą deszcze…, Młody mężczyzna w Święcie wiosny Bejarta, Król Myszy w Dziadku do orzechów. W choreografiach współczesnych tańczył partie solowe w: When You End and I Begin... Bondary, Kurcie Weillu i  In Light and Shadow Pastora, For a While Tyskiego, Pocałunkach Wesołowskiego, The Green Wubbe i Wacławie Bablidze, Demetriusz i  Fujara w Śnie nocy letniej Johna Neumeiera, Basilio w Don Kichocie Alexeia Fadeyecheva.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia