ENG
A A A
 sierpień 2020 

Anita Kuskowska

tancerka | pedagog

Anita Kuskowska tancerka, baletmistrzyni Polskiego Baletu Narodowego. Do 2010 roku była pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie i od razu została przyjęta do baletu Teatru Wielkiego.  Zadebiutowała jako Dziewczynka z warkoczykami w Balu kadetów Lichine’a i w duecie Béjarta Romeo i Julia – Pas de deux. Występowała w całym repertuarze klasycznym zespołu kreując pierwszoplanowe role: Księżniczka Aurora w Śpiącej królewnie, Klara w Dziadku do orzechów oraz Lise w Córce źle strzeżonej, Pas de deux wiejskie w Giselle, Pas de trois, Pas de quatre i Księżniczka polska w Jeziorze łabędzim i Pas d'action, Solistka-Cień w Bajaderze. Występowała w Greku Zorbie Massine'a (Marina i Madame Hortense), Trzech muszkieterach Prokovsky'ego (Konstancja), La dolce vita Rudnickiej (Kochanka), w Romeo i Julia (Julia), Grach (Romola), Dies irae (Światłość) i Harnasiach (Panna Młoda) Wesołowskiego.  W 1998 roku stworzyła także wybitną kreację aktorską w filmie fabularnym Nic Doroty Kędzierzawskiej. Podjęła studia na wydziale pedagogiki baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Z początkiem sezonu 2010/2011 dołączyła do stałej ekipy baletmistrzowskiej Polskiego Baletu Narodowego.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia