ENG
A A A
 maj 2021 
Fot. Marek Hofman.

Marek Zajączkowski

choreograf | tancerz | baletmistrz

 Marek Zajączkowski tancerz, choreograf, baletmistrz. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie. Jako dziecko występował w przedstawieniach baletowych i operowych w warszawskim Teatrze Wielkim oraz w programach telewizyjnych. Po ukończeniu szkoły pracował w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego jako solista baletu. W 1982 roku zaangażował się do baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował w licznych partiach solowych, m. in. w Teresy Kujawy (Harnasie, Yerma, Goya) i Johna Neumeiera (Miłość i ból, świat i marzenie). Przed wyjazdem z kraju brał także udział w przedstawieniu Śpiewnik domowy partnerując Ewie Głowackiej. W 1985 roku wyjechał do Kanady, gdzie współpracował na stałe z trzema zespołami: Les Ballets Jazz d`Montreal, Ballet B.C. (jako tancerz i założyciel) oraz Ballet Eddi Tussaind. Odbył tournée m.in. po Japonii, Brazylii, USA, Australii i Europie. Był stypendystą rządu kanadyjskiego i Ministra Kultury Kanady.

 

W latach 1989-1994 pracował w zespole Neumeiera w Hamburgu. Tańczył w 20 spektaklach baletowych w jego choreografii (Kopciuszek, Don Kichot, Sen nocy letniej, Otello, Peer Gynt, Romeo i Julia, Święto wiosny i in.). W 1992 roku wraz z zespołem hamburskim występował na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu z Barbarą Hendricks (Requiem). Po rozstaniu się z Neumeierem rozpoczął pracę jako baletmistrz w Amsterdamie i gościnnie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, gdzie przez jeden sezon pełnił funkcję asystenta Ewy Wycichowskiej. W latach 1997-1999 był zastępcą kierownika baletu Opery Krakowskiej, choreografem i pedagogiem; stworzył tam m.in. choreografię, kostiumy i światła do III suity orkiestrowej D-dur J.S. Bacha. W sezonie 2005/2006 objął funkcję kierownika baletu Opery Nova, którą pełnił do września 2010 roku. W kwietniu 2006 roku odbyła się na tej scenie premiera jego baletów: Trzy kolory i Chopin w Nohant. Na inaugurację XIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego w roku 2007 przygotował premierę baletu Ludomira Różyckiego Pan Twardowski. Współpracuje z Państwową Szkołą Baletową w Warszawie, w której przygotowuje choreografie dla uczniów klas dyplomowych. W sezonie 2011/2012 był dyrektorem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

Najważniejsze prace: Balety: Dziadek do orzechów (Opera na Zamku w Szczecinie), Chopin w Nohant (Opera Nova w Bydgoszczy), Trzy kolory (Opera Nova w Bydgoszczy), Pan Twardowski (Opera Nova w Bydgoszczy), Suite no.3 J.S Bach (Opera Krakowska); Opery: Hrabina (Opera na Zamku w Szczecinie), Halka (Opera na Zamku w Szczecinie), Opowieści Hoffmana (Opera na Zamku w Szczecinie), Jaś i Małgosia (Opera Nova), Traviata (Opera Nova); Operetki: Clivia (Opera na Zamku w Szczecinie), Gasparone (Opera na Zamku w Szczecinie); Musicale / Suity choreograficzne: On The Town Leonarda Bernsteina, West Side Story Leonarda Bernsteina, Amerykanin w Paryżu George Gershwina, Suita Kubańska George Gershwina, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Danzon no.2 Arturo Marqueza

instytucje

 

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia