ENG
A A A
 maj 2021 

Maria Zimpel

tancerka | choreografka

Marysia Zimpel  – tancerka i choreografka. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (praca magisterska:  Praktyka tańca – ruchoma przestrzeń tworzenia siebie) oraz kierunku Contemporary Dance, Choreography and Context w Inter-University Centre for Dance (HZT) w Berlinie (Universität der Künste).  

 

Tańca uczyła się od takich wybitnych osobowości jak Gill Clark, Rosalind Crisp oraz Isabelle Schad. W 2010 roku rozpoczęła pracę jako tancerka dla Isabelle Schad (Berlin: Music,  Sophiensaele 2011, oraz  Experience#1,  Uferstudios 2012). W roku 2010 dołączyła do wiedeńskiego kolektywu performatywnego God´s Entertainment, z którym występowała do roku 2012. W maju 2012 roku została zaproszona do współpracy z Kattrin Deufert i Thomasem Plischke przy projekcie (En)tropical Institut.

 

Autorka prac solowych, m.in.: Pure Matter (Tanz Fabrik w Berlinie, 2009) i Epic (ze wsparciem HZT w Berline, premiera we Francji w Musée de la danse, Choreographic Center Rennes, 2010). W 2012 roku była stypendystką programu Solo Projekt Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec, w ramach którego zrealizowała pracę What do you really miss?. Swoje solowe choreografie pokazywała w Berlinie, Wiedniu (w ramach festiwalu ImageTanz 2011), w Amsterdamie, Poznaniu i innych miejscach Europy.

 

Realizuje także projekty artystyczne we współpracy z artystami innych dziedzin sztuki. Autorka Working like a dog – duetu z amerykańskim poetą Ezrą Greenem (koprodukcja ImageTaze, BtutWien, Widedeń 2011; WORK – we współpracy z muzykiem i kompozytorem Wacławem Zimplem (Centrum Kultury Zamek , Poznań 2013), s c a t t e r – we współpracy z performerką Zeiną Hanna oraz eksperymentalnym muzykiem i kompozytorem, Brianem Eubanksem (Centrum Kultury ZAMEK, Poznań, 2014).

W roku 2013 wzięła gościnnie występowała w projekcie Aleksandry Borys Unisono – remiksie prac Anny Halprin, zrealizowanym w ramach cyklu Re//Mix Komuny//Warszawa (duet z autorką).

 

Obecnie realizuje projekt noish~ we współpracy z eksperymentalnym muzykiem, Gerardem Lebikiem (pierwszy pokaz w cyklu PERFORMAT w Galerii Miejskiej Arsenał, 20 marca 2014).

 

Jest również autorką niezależnego festiwalu performansu Serendypia, który dwukrotnie odbył się w Poznaniu przy współpracy z Galerią Miejską Arsenał (2010, 2011).

 

Bieganie, pływanie, technika release, improwizacja oraz tak zwane praktyki somatyczne są silnie obecne w jej edukacji i pracy tanecznej. Pracuje w przestrzeni tańca, performansu i choreografii, w swojej pracy koncentruje się głównie na poszukiwaniach ruchowych, badając granice fizyczności. Interesuje ją eksplorowanie zależności i niecodziennych spotkań między dźwiękiem a ruchem.

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia