ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Paweł Wdówka

tancerz

Paweł Wdówka – solista zespołu baletowego Opery na Zamku w Szczecinie. W 2010 roku ukończył Ogólnokształcąca Szkołę Baletową w Gdańsku (obecnie: im. Janiny Jarzynówny-Sobczak).

 

Pracując w Operze na Zamku, zatańczył takie role pierwszoplanowe, jak Clin w Córce źle strzeżonej (chor. Natalia Fedorowa), Książę oraz Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (muz. Piotr Czajkowski, chor. Karol Urbański), Książę w Kopciuszku (muz. Sergiej Prokofiew, chor. Wiktor Litwinow), Don José w Suicie Carmen w ramach wieczoru baletowego Odcienie namiętności (muz. Rodion Szczedrin, chor. Jacek Tyski), Kapelusznik w Alicji w Krainie Czarów (muz. Przemysław Zych, chor. Jacek Tyski), Doktor Johann Tschudi w Polowaniu na czarownice (chor. Cathy Marson), Detlef w Dzieciach z dworca ZOO (chor. Robert Glumbek). Wystąpił także w balecie Dzieje grzechu (muz. Łukasz Niepołomski, chor. Karol Urbański) oraz w spektaklach operowych i operetkowych Opery na Zamku.


Za swoją pracę artystyczną został uhonorowany następującymi nagrodami: w roku 2013 otrzymał Bursztynowy Pierścień jako najlepszy aktor sezonu za rolę Don José w spektaklu w Suicie Carmen w ramach wieczoru baletowego Odcienie namiętności, w 2017 – wyróżniony został podczas XI edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury jako najlepszy tancerz współczesny, w 2018 – nominowany do Bursztynowego Pierścienia jako najlepszy aktor za rolę Detlefa w Dzieciach z dworca ZOO. W 2017 roku w uznaniu zasług dla rozwoju regionu został odznaczony srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia