ENG
A A A
 maj 2021 

Aneta Zwierzyńska

tancerka | choreografka | pedagog

Aneta Zwierzyńska – tancerka, choreograf, performer, instruktorka tańca i capoeiry. Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na wydziale tańca współczesnego oraz studiów magisterskich w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu (Austria) na dwóch kierunkach: Movement Research oraz pedagogiki tańca.

 

Swoją pracę w dziedzinie tańca rozpoczęła w Legnicy. Obecnie współpracuje z grupami i instytucjami wspierającymi taniec w tym mieście: jako tancerz, choreograf i pedagog z  Teatrem Ognia Avatar oraz  grupą tańca break-dance Bessali, Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, Legnickim Centrum Kultury oraz Fundacją „Siłę mam dzięki wam”. Autorka ruchu scenicznego do spektakli w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy:  Niekończąca się opowieść (opieka reżyserska: Anita Poddębniak, 2010) i Zrozumieć H ( wspólnie z Witoldem Jurewiczem, 2011. Reżysreia: Paweł Palcat). Instruktorka tańca w grupie Goniec Teatralny działającym przy legnickim teatrze.

 

W latach 2003-2006  szkoliła się u Witolda Jurewicza oraz Jacka Owczarka w Kaliszu  Wieloletnia  Tancerka Teatru Tańca ALTER , współpracuje również z Pracownią Fizyczną z Łodzi. W roku 2006 rozpoczęła edukację taneczną w Linzu (Anton Bruckner Privatuniversität). W Austrii współpracowała z  Liz King, D.ID / Dance Indentity w Oberwart, Teatrem Tańca Springschuh DschungelWien – Tanzquartier w Wiedniu oraz  Schauaacker Feat Cia (Linz). W roku 2009 dzięki stypendium Art Stations Foundation brała udział w Alternatywnej Akademii Tańca realizowanej przez program Stary Browar Nowy Taniec z Poznaniu (pedagodzy: Chris Harring Ria Higler, Josef Frucek, Arkadi Zaides, Hooman Sharifi).  

 

Trening capoeiry rozpoczęław Linzu  pod opieką Mestre Xuxo. Stopień  instruktora capoeiry otrzymała   w trakcie pobytu w Guaratingueta w Brazylii w Academia  Barracão da Capoeira od Mestre ze Antonio, który nadal jest jej nauczycielem. Od sierpnia 2014 roku współpracuje z  Mestre Poncianinho z Londynu. Organizatorka wielu projektów tanecznych i capoeiry w Polsce, Austrii i Brazylii.    

 

W latach 2011-2014 w ramach studiów magisterskich realizowała projekt dotycący poszukiwań ruchowych nad możliwością wymiany doświadczeń z tańca współczesnego i capoeiry. Praktyki studenckie zrealizowała w  w Cia.De Danca Palácio das Artes w Belo Horizonte w Brazylii,  w Salvadorze da Bahia w CIA. Bale Folclorico – Narodowym Balecie Folklorystycznym Brazylii oraz w Nardowej Szkole Tañca – FUNCEB –Salvador da Bahia, a także  na akademiach capoeiry Barracao do Vigario w Guratingueta w Brazylii oraz w Kilombo Tenonde Permangola u Mestre Cobra Mansa.. Pedagog Tańca i Capoeiry w licznych szkołach  tańca oraz projektach o charakterze resocjalizacyjnym dla ośrodka Fazenda Esperanca w Brazylii.

 

Obecnie jest tancerką w Guarini Dance Company w Londynie oraz uczestniczy w wielu projektach tanecznych na terenie Europy oraz Brazylii. Prowadzi warsztaty z tańca współczesnego,  improwizacji kontaktowej oraz capoeiry. Kontynuuje poszukiwanie ruchowe z zakresu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy capoeirą a tańcem współczesnym, organizując treningi, projekty,  warsztaty. Prowadzi warsztaty podczas festiwali tanecznych i pracuje jako choreografka. Jej choreografie były prezentowane podczas wielu  festiwali tańca, tj. Lange Nacht der Bühnen w Linzu , festiwalu Mestre Papagaio w Sao Jose dos Campos w Brazylii oraz podczas festiwalu SCHÄXPIR 2011 w Linzu.

 

Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na festiwalach tanecznych . Dwukrotnie zdobyła 1. miejsce w programie „Dolina Kreatywna” emitowanym  na antenie  TVP1 za choreografię pt.: Ocean w kieszeni oraz za realizację 10-miesięcznego projektu Do góry nogami o charakterze społeczno-kulturalnym.

 

Wieloletnia współpracowniczka Festiwalu Tańca PIK w Połczynie Zdroju. Uczestniczka festiwali kontaktu improwizacji, improwizacji i tańca oraz projektów tanecznych i coaching projects na całym świecie. Laureatka stypendium Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska” MKiDN, przy wsparciu którego zrealizowała spektakl In Wonderland oraz międzynarodowy projekt When the Rain is Gone  w  Brazylii,  Austrii i Polsce.

 

 

Choreografie własne:

E quando chuva passou (Guaratingueta /Brazylia, 2013),  When the rain is gone (Linz/Austria, 2013), Szachy (Legnica/Polska, 2012), Vento (Guaratingueta/Brazylia, 2012), solo Agora estou caminhando (Guaratingueta/Brazylia, 2012), Dorwać FLOPmana (Legnica/Polska, 2011), Anastazja (Guaratingueta/Brazylia, 2011), Łucznicy (Legnica/Polska, 2011), Romeo i Julia  – lovely rooms (Oberwart/Austria, 2011), solo Modelo (Legnica, Polska, 2011), Marionetki ( Legnica/Polska, 2010), W cieniu Chopina (Legnica/Polska, 2010), On the other side (Linz/Austria, 2010),  Zmierzch Elfów (Legnica/ Polska 2009), In Wonderland (Linz/Austria, 2009),  Do góry nogami ( Legnica/Polska, 2009), In Wonderland(Linz /Austria, 2008), Ocean w kieszeniach (Kalisz/Polska, 2006), Akwarium (Legnica/Polska, 2005).

 

 

instytucje

 

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia