ENG
A A A
 lipiec 2020 
 Fot. Justyna Mielniczuk.

Ana Kipshidze

tancerka

Ana Kipshidze – solistka Polskiego Baletu Narodowego. Urodziła się w Tbilisi w Gruzji. W 2000 roku ukończyła Państwowa Szkoła Baletowa im. Wachtanga Czabukianiego w Tbilisi. Tam także przez rok tańczyła jako koryfejka Balet Państwowego Teatru Opery i Baletu. W latach 2001-2002 była solistką Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu, w kolejnych latach była solistką, a potem pierwszą solistką w Tibilisi. Następnie występowała jako solistka w Gdańsku w balecie Państwowej Opery Bałtyckiej (2005-2008).

 

Od 2008 roku jest tancerką Polskiego Baletu Narodowego, najpierw na stanowisku koryfejki, a od 2014 – solistki. Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie wykonała liczne role repertuaru klasycznego i współczesnego, m.in.: Pas d'action i Gamzatti w Bajaderze, Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Dama w Chopinie, artyście romantycznym, Dobra Wróżka Bzu w Śpiącej królewnie, Wróżka Lata i Wróżka Chrzestna w Kopciuszku, Inna w I przejdą deszcze..., Serafin Klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów, Trzy Driady, grand pas i Tancerka Uliczna w Don Kichocie, Pani Capuleti w Romeo i Julii, a także liczne partie w choreografiach powstałych w ramach warsztatów choreograficznych tancerzy PBN „Kreacje”.

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia