ENG
A A A
 marzec 2021 
Fot. z archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Tomasz Kajdański

tancerz | choreograf

Tomasz Kajdański – tancerz, choreograf, szef zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Baletową w Warszawie. Tam też występował jako tancerz na scenie Teatru Wielkiego, w 1979 roku wyjechał z Polski i rozpoczął karierę w teatrach niemieckich. Był solistą baletu w Theater der Stadt Heidelberg i Bayerischer Oper w Monachium, gdzie współpracował m. in. z takimi choreografami jak John Neumeier, John Cranko, Jirí Kylián, Hans van Manen, czy Youri Vàmos. W latach 1992-2003 był dyrektorem baletu teatru w Rostocku. Jednocześnie kierował baletem w Landestheater w Coburgu (1995-97) i Kolonii (Kieler Bühnen, 1997-98). W 2004 roku objął funkcję kierownika zespołu baletowego w Eisenach (Thüringer Landstheater), a w 2009 roku został kierownikiem baletu w Anhaltischen Theater w Dessau. 

 

Jako choreograf przygotował liczne własne wersje baletowej klasyki: Kopciuszek Prokofiewa, Dziadek do orzechów Śpiąca królewna  Czajkowskiego, Carmen Bizeta, Carmina Burana Orffa. Tworzył także balety w oparciu o motywy ze światowej literatury: Otello, Makbet, Sen nocy letniej, Poskromienie złośnicy, Romeo i Julia, Lulu, Pierścień Nibelungów, Peer Gynt, Na dnie, Kasper Hauser, a także balety biograficzne jak Czajkowski, Mendelssohn i dla dzieci: Max i Moritz, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Przygotował także choreografie do licznych oper, operetek musicali.  Jego balet Czajkowski był nominowany do niemieckiej nagrody teatralnej „Faust” w 2006 roku.

 

instytucje

bibliografia

spektakle

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia