ENG
A A A
 maj 2021 

Michaił (Michail) Zubkow (Zubkov)

tancerz | choreograf | pedagog

Michaił Zubkow ukończył szkołę baletową w Permie (1980). Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2009) i studiów podyplomowych z Teorii Tańca na tej samej uczelni (2013). Jako tancerz spędził na scenie 22 lata. Obecnie jest pedagogiem tańca klasycznego i choreografem w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny (od 2002 roku).

 

Karierę tancerza rozpoczął w 1980 roku w Teatrze Opery i Baletu w Niżnym Nowogrodzie (Rosja), kontynuował w Teatrze Opery i Baletu w Wilnie (Litwa), a od 1992 roku był związany z Operą Krakowską. Tańczył w baletach klasycznych (Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna, Dziadek do orzechów, Giselle i inne) oraz w spektaklach współczesnych. W okresie wileńskim rozpoczął pierwsze próby choreograficzne, współpracując z zespołem tańca żydowskiego „Fajerleh”. Korzystając z wiedzy zdobytej w tym zespole, stworzył choreografię do musicalu Skrzypek na dachu wystawionego w Operze Krakowskiej (1993).

 

 Jako choreograf współpracował z kompozytorami (Goran Bregović, Wojciech Kilar), i reżyserami (Krzysztof Jasiński, Marek Weiss-Grzesiński). W roku 1995 założył zespół baletowy Oranim Dance Group. Jest autorem spektakli tego zespołu takich jak: Wesele żydowskie, Moja Chopiniana, Only Jokes, Listy George Sand, Sarabanda i inni. W roku 200 Oranim Dance Group został laureatem na Festiwalu Music World w Fivizzano we Włoszech. Zespól występował na wielu scenach w Polsce i za granicą. W roku 2002 pokazał swoje spektakli w Paryżu. W roku 2001 Michaił Zubkow wraz z Kingą Szablowską zdobył II Nagrodę w konkursie „Le Printemps de la Dance” w Bordeaux (Francja). W 2005 roku został finalistą X Międzynarodowego Konkursu Artystów Baletu i Choreografów w Moskwie (Rosja). W roku 2012 był finalistą VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi (Polska).

 

Od roku 2006 jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Koszęcinie. Jako pedagog i choreograf współpracuję z wieloma zespołami w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Litwa i inne) Prowadzi warsztaty tańca klasycznego i współczesnego w całej Europie.

 

 http://mzubkow.eu/

 

CV do pobrania

 

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia